Zalanie domu wodą lub fekaliami może przynieść szereg komplikacji, z którymi trzeba sobie radzić przez długi czas. Typowe problemy to mokre ściany, woda i zanieczyszczenia bakteriologiczne na podłogach oraz rozwój grzybów i pleśni. Pęknięta rura i wyciekająca z niej woda może poważnie naruszyć strukturę budynku, prowadząc do pęknięć na ścianach, osłabienia fundamentów oraz innych poważnych uszkodzeń w konstrukcji budynku.
Okazuje się, że zbyt duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, co z kolei może negatywnie wpływać na zdrowie, szczególnie osób z alergiami. Dodatkowo przeciekająca woda może zniszczyć instalację elektryczną, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców i wymaga natychmiastowej interwencji. Jakie działania podjąć po awarii wodnej w domu?
Ocena i dokumentacja szkód po zalaniu mieszkania lub piwnicy – czy warto zacząć?
Usuwanie skutków zalania to proces wymagający szybkiego działania, aby zminimalizować szkody po powodzi i zapobiec dalszym uszkodzeniom. Kiedy już woda zostanie usunięta, kluczowe jest oszacowanie strat i opracowanie planu działania. Ocena i dokumentacja szkód są kluczowe w procesie przywrócenia nieruchomości do pierwotnego stanu.
Zalanie domu to jedna z najbardziej stresujących sytuacji, z jakimi można się spotkać. Po pierwsze, należy od razu zlokalizować wyciek i go usunąć — to pomoże zapobiec dalszym szkodom. Ważne jest również zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela, który wypłaci nam pieniądze, jeżeli tylko spełniamy warunki określone w naszej polisie. Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela powinno być jedną z pierwszych czynności po zalaniu. Osuszanie piwnic po zalaniu warto właśnie od tego rozpocząć.
Popularny artykuł na blogu: Na czym polega sprzątanie mieszkania po zalaniu?
Co należy sprawdzić po zalaniu nieruchomości?
Kiedy już woda zostanie usunięta, kluczowe jest sprawdzenie poziomu zawilgocenia ścian oraz neutralizacja wszelkich zagrożeń. Okazuje się, że odpady metaboliczne, które mogą pojawić się po awarii kanalizacji, stanowią poważne ryzyko dla zdrowia. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne oczyszczenie podłóg i dezynfekcja zalanych pomieszczeń.
Proces ten obejmuje ozonowanie powietrza lub zamgławianie suchą mgłą, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych mikroorganizmów. W przypadku wilgotności ścian powyżej 12% zaleca się profesjonalne osuszanie. Ściany uznaje się za mokre, kiedy miernik wilgotności ścian wskaże właśnie taką wartość.
Kiedy ścianę można uznać za mokrą?
- Ściany suche – do 2,5% wilgotności.
- Ściany lekko zawilgocone – od 2,5% do 5,0% wilgotności.
- Ściany wilgotne – od 5,0% do 8,0% wilgotności.
- Ściany silnie zawilgocone – od 8% do 12% wilgotności.
- Ściany mokre – powyżej 12% wilgotności.
Aby uniknąć przyszłych zalanych pomieszczeń, warto zainstalować czujniki zalania i regularnie sprawdzać stan techniczny instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Jakie są pierwsze kroki po wykryciu zalania?
Po wykryciu zalania należy przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim. Natychmiast wyłącz urządzenia elektryczne w zalanych pomieszczeniach i upewnij się, że nie ma ryzyka porażenia prądem. Specjaliści od zalania w firmie Kastelnik zawsze podkreślają, że zdrowia nie da się kupić, a własne zdrowie jest najważniejsze. O czym warto jeszcze pamiętać?
Następnie zidentyfikuj miejsce wycieku i zamknij główny zawór wody. Często znajduje się on tam, gdzie instalacje wodne wchodzą do budynku, na przykład w piwnicy, garażu, pomieszczeniu gospodarczym lub w pobliżu licznika wody. Może to oznaczać konieczność wejścia do piwnicy lub wiatrołapu.
Kiedy sytuacja jest pod kontrolą, warto zrobić kilka zdjęć np. zalanych obszarów. Udokumentuj każdy detal, od widocznych zniszczeń po stan mebli i urządzeń AGD i RTV. Zdjęcia powinny być dobrej jakości, różnorodne i wykonane z różnych miejsc. Ważne jest, by wszystkie zniszczone przedmioty zostały sfotografowane. Może to być przydatne w późniejszym etapie – zgłaszanie szkody do ubezpieczyciela.
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela – sprawdź polisę i jej OWU
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela jest procesem, który wymaga przedstawienia odpowiednich dokumentów. Należy skontaktować się z ubezpieczycielem jak najszybciej po opanowaniu sytuacji. Przygotuj szczegółowy opis zdarzenia, uwzględniając datę, godzinę oraz przyczyny zalania.
Dołącz zdjęcia i inne dowody, które dokumentują zniszczenia. Wszystkie rachunki za naprawy, wymianę sprzętu czy wynajem osuszaczy również powinny być dołączone. Wysyłaj dokumentację dopiero po wizycie rzeczoznawcy ds. likwidacji szkód wodnych i po uzyskaniu pisemnej zgody na rozpoczęcie prac remontowych.
Proces usuwania skutków zalania – samodzielnie, czy z pomocą firmy sprzątającej?
Decyzja o samodzielnym usuwaniu skutków zalania bądź zatrudnieniu profesjonalnej firmy sprzątającej po zalaniach zależy od skali zniszczeń i dostępnych środków finansowych. Usuwanie skutków zalania na własną rękę może być czasochłonne, szczególnie jeśli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu do czyszczenia i dezynfekcji.
Z drugiej strony, profesjonalne firmy, takie jak Kastelnik, dysponują nie tylko odpowiednimi maszynami, ale także doświadczeniem, które gwarantuje szybką i skuteczną reakcję na powstałe zagrożenia. Bardzo często usługi sprzątania po zalaniu są realizowane od ręki, w dniu zgłoszenia awarii.
Współpraca z profesjonalistami może więc okazać się pomocna w uniknięciu długoterminowych problemów, takich jak rozwój pleśni i uszkodzenia strukturalne w konstrukcji budynku. Profesjonalne ekipy od osuszania ścian po zalaniu w pierwszej kolejności sprawdzą poziom wilgoci w ścianach, sprawdzą izolacje poziome i pionowe budynku, a także doradzą, od czego zacząć współpracę.
Jakie rodzaju sprzęty przydadzą się do usuwania szkód po zalaniu piwnicy?
- Pompy do szybkiego odpompowania wody.
- Urządzenia do osuszania powietrza.
- Wentylatory, które wspomogą proces osuszania wilgotnych ścian.
- Przemysłowe generatory ozonu, za pomocą których wykonana zostanie dezynfekcja powietrza.
- Środki do dezynfekcji, wiadra i mopy, odkurzacze do zbierania wody na mokro oraz sprzęt ochrony osobistej.
Osuszanie ścian i odgrzybianie – syndromu chorego budynku
Osuszanie ścian jest niezbędne, nie, tylko aby zapobiec dalszemu niszczeniu struktury budynku. Wilgoć to poważne zagrożenie i może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów w całej nieruchomości. Tego typu organizmy są często odpowiedzialne za poważne problemy zdrowotne, w tym alergie i problemy z układem oddechowym. Dlatego ważne jest, aby nie tylko osuszyć mokre ściany, ale również przeprowadzić skuteczne odgrzybianie.
Usunięcie pleśni nie tylko podnosi jakość powietrza wewnątrz budynku, ale także zapobiega ryzyku wystąpienia syndromu chorego budynku (SBS, z ang. Sick Building Syndrome). Proces odgrzybiania ścian rozpoczyna się od zidentyfikowania obszarów zainfekowanych przez grzyby. Stosowanie nowoczesnych środków grzybobójczych pozwala na skuteczną eliminację tych organizmów oraz mykotoksyn, które one produkują.
Dezynfekcja pomieszczeń – czy zalane mieszkanie musi być poddane odkażaniu?
Woda, szczególnie ta z nieczystościami, może przenosić bakterie i wirusy, które zagrażają zdrowiu mieszkańców budynku. Zalane mieszkanie musi być dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane, aby usunąć te zagrożenia i zapobiec długoterminowym problemom, takim jak rozwój pleśni i grzybów. Proces odkażania obejmuje przeprowadzenie procesu ozonowania, które skutecznie wyeliminuje drobnoustroje po zalaniu. Eksperci z firmy Kastelnik każdorazowo zalecają ozonowanie pomieszczeń po zalaniu.
Nowoczesne systemy monitorowania kanalizacji – czy pomogą uniknąć zalania w domu?
Aby zapobiegać zalaniom i przyszłym awariom kanalizacji, warto podjąć kilka kluczowych działań, które zwiększą bezpieczeństwo. Po pierwsze, zaleca się instalację inteligentnych systemów monitorujących wycieki lub prostych czujników zalania.
Ponadto regularne inspekcje sieci wodno-kanalizacyjnych oraz odpowiednie użytkowanie domowych urządzeń takich jak zlewy i toalety znacząco zmniejszą ryzyko awarii. Ubezpieczenie nieruchomości może stanowić dodatkową ochronę przed nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi. Te proste kroki powinny znacząco obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia szkód w Twojej nieruchomości.