Dezynfekcja pomieszczeń jest kluczowym aspektem dbania i bezpieczeństwo w różnych warunkach. Istnieją sytuacje, które wymagają szczególnych działań odkażających, takie jak pojawienie się chorób zakaźnych, zgon w mieszkaniu, pożar czy zalanie. W firmie sprzątającej Kastelnik oferujemy usługi związane z dezynfekcją skażonych powierzchni od przeszło 10 lat. Jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, posiadamy ponad 100 przemysłowych generatorów ozonu i urządzenia do zamgławiania.
W jakich przypadkach przeprowadzamy dezynfekcję?
W przypadku chorób zakaźnych eliminujemy nie tylko patogeny, ale też zapobiegamy ich rozprzestrzenianiu. Natomiast po zgonie, pożarze, czy awarii kanalizacji konieczne jest nie tylko fizyczne zebranie nieczystości, ale również usunięcie zagrożeń biologicznych. Często problemem są trujące związki chemiczne pochodzenia organicznego i nieorganicznego.
- Trupi jad, putrescyna i kadaweryna.
- Toksyny po pożarze, np. dioksyny i furany.
- Bakterie obecne w fekaliach np. Enterococcus faecalis.
- Wirusy typu A, B lub C.
Metody dezynfekcji
W procesie dezynfekcji istotny jest wybór właściwych metod i odpowiednich środków. Profesjonalne zamgławianie pomieszczeń suchą mgłą i ozonowanie to skuteczne techniki stosowane do odkażania, które pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc oraz neutralizację szerokiego spektrum patogenów. Pomiar stężenia ozonu jest niezbędny, aby upewnić się, że proces odbywa się zgodnie z normami bezpieczeństwa.
Warto dodać, że chemiczne odkażanie powierzchni, realizowane przy użyciu odpowiednich substancji dezynfekujących, takich jak czwartorzędowe sole amoniowe czy nadtlenek wodoru stosujemy w trakcie zabiegu zamgławiania – mówi Dorota Kastelnik, współwłaścicielka firmy sprzątającej.
Dezynfekcja szpitali, szkół, biur, mieszkań wymaga podejścia dostosowanego do specyfiki danego miejsca oraz rodzaju zagrożenia. W szpitalach przykładowo, gdzie ryzyko przenoszenia infekcji jest szczególnie wysokie, praktyki sterylizacji są rygorystyczne i mają na celu zapobieganie zakażeniom.
Co to jest kontaminacja?
Kontaminacja to proces, w którym substancje lub czynniki uważane za szkodliwe dostają się do środowiska, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Kontaminacja może dotyczyć różnych obszarów, w tym żywności, wody, powietrza, sprzętu medycznego, środków farmaceutycznych, a także miejsc takich jak szpitale i laboratoria.
Czym jest dekontaminacja?
Dekontaminacja to proces neutralizowania substancji szkodliwych, takich jak mikroorganizmy (bakterie, wirusy, grzyby), toksyny czy zanieczyszczenia chemiczne, z powierzchni. Ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się tych substancji i ochronę zdrowia ludzi.
- Czyszczenie chemiczne z użyciem detergentów,
- Dezynfekcję przy użyciu certyfikowanych środków dezynfekujących,
- Sterylizację, czyli zabicie wszystkich form mikrobiologicznych, stosując metody termiczne lub chemiczne.
- Fizyczne usuwanie zanieczyszczeń, np. poprzez filtrację.
W szkołach i biurach głównym celem jest ochrona zdrowia pracowników i uczniów, a w przypadku mieszkań – zapewnienie bezpiecznego i zdrowego środowiska dla mieszkańców. W każdym z tych miejsc Dorota i Mieszko Kastelnik świadczą usługi profesjonalnej dezynfekcji.