Czy ozonowanie pomieszczeń to skuteczna broń w walce z trzecią falą pandemii? Od ponad roku cały świat zmaga się z wyzwaniem, jakim jest wirus COVID-19, stwarzający poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Stosowane liczne obostrzenia i środki profilaktyczne mają za zadanie zahamować jego rozprzestrzenianie.
Kluczową rolę w tym procesie odgrywa również program szczepień, który ma przyczynić się do przełomu w walce z pandemią. Tymczasem, poszukując dodatkowych metod ochrony, wiele osób zastanawia się nad skutecznością ozonowania jako metody dezynfekcji przestrzeni publicznych i prywatnych. Czy może to być jedna z odpowiedzi na wyzwania, jakie stawia przed nami COVID-19?
Dbając o siebie na co dzień i ograniczając kontakty z innymi, stosujemy jedne z najlepszych metod na powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby. Jednak istnieje jeszcze jedna metoda, o której mówi się mniej, ale która może znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Chodzi tutaj o dezynfekcję ozonem, o której wspomniałem już na wstępie. Ta metoda, choć mniej popularna, stanowi skuteczny sposób na zwiększenie ochrony przed wirusem w różnych środowiskach.
Ozonowanie pomieszczeń za pomocą trójtlenu – co to za substancja?
Ozon, czyli trójatomowy tlen to pierwiastek znany ludzkości od dawna. Odkryty został stosunkowo niedawno w XIX wieku i bardzo szybko znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach. Ma silne właściwości odkażające i neutralizujące, więc stosuje się go do dezynfekcji pomieszczeń skażonych wirusami, usuwania niechcianych zapachów, sprzątania specjalistycznego np. podczas dezynfekcji mieszkań po zmarłych osobach.
Ozonowanie jest uważane za jeden z najbezpieczniejszych dla zdrowia sposobów na walkę z różnymi patogenami – wirusami, bakteriami, pleśnią, grzybem itp. Nic więc dziwnego, że specjaliści polecają dezynfekcję ozonem jako skuteczną metodę do walki z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych.
Ozonowanie powietrza możemy stosować w wielu miejscach. Zarówno w naszych mieszkaniach, domach, biurach, fabrykach i zakładach przemysłowych, jak i wszystkich punktach użyteczności publicznej tj. kinach, teatrach oraz na lotniskach i dworcach PKP.
Poznaj 7 miejsc, gdzie regularne ozonowanie sprawdzi się najlepiej w walce z koronawirusem
W obliczu trwającej pandemii koronawirusa, poszukiwanie skutecznych metod dezynfekcji stało się kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa w przestrzeniach publicznych i prywatnych. Jedną z takich metod jest ozonowanie, które zyskuje na popularności ze względu na swoją skuteczność. Poznaj 7 miejsc, gdzie regularne stosowanie ozonowania ma sens.
1. Ozonowanie szpitali, placówek podstawowej opieki medycznej
Przychodnie medyczne typu POZ, do których codziennie udają się liczni pacjenci z przeróżnymi objawami, mogą być siedliskiem wirusów i bakterii. Takie miejsca należy cyklicznie ozonować i dezynfekować w celu prewencyjnym. Regularne ozonowanie sprawi, że pacjenci będą bezpiecznie mogli korzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu, a personel medyczny będzie czuł się bezpieczniej w pracy.
2. Ozonowanie powierzchni w domach opieki społecznej i hospicjach
Jak wiemy w domach pomocy społecznej, znajduje się wiele ognisk choroby. W placówkach tych podobnie jak w hospicjach przebywają ludzie starsi, pozostawieni często bez środków do życia. Miejsca te są niedofinansowane, bardzo często w opłakanym stanie materialnym.
Poziom higieny wśród użytkowników DPS-ów zapewne nie należy do najwyższych, toteż regularne ozonowanie może przynieść znaczną poprawę bezpieczeństwa dla personelu i podopiecznych. Ozon szybko i skutecznie usunie wszystkie drobnoustroje i pozostawi lokal czystym i przyjemnie pachnącym.
3. Ozonowanie szpitala i przychodni specjalistycznej
Podobnie sytuacja wygląda w przychodniach specjalistycznych, a sterylizacja pomieszczeń w placówkach medycznych ma miejsce każdego dnia. Są miejsca, gdzie udaje się codziennie wielu pacjentów, którzy mogą łatwo roznosić zarazki. Ozon usunie je błyskawicznie, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych.
4. Ozonowanie miejsc kultu religijnego – kościoły i salki katechetyczne
Mimo wielu obostrzeń, podczas pandemii kościoły pozostają otwarte dla wiernych. Niestety mogą być miejscem, gdzie rozprzestrzeniają się zarazki, dlatego wymagane jest ich cykliczne ozonowanie. Zabieg ten jest nie tylko bezpieczny dla ludzi, ale również w żaden sposób nie narusza mienia. Zabytki, które nierzadko zdobią nasze kościoły, pozostają więc całkowicie bezpieczne. Warunek jest jeden – kontrola stężenia ozonu podczas wykonywania zabiegu ozonowania kościoła.
5. Ozonowanie szkoły, przedszkola
Szkoły i przedszkola są wielkimi skupiskami ludzi i mimo że najmłodsi są mniej podatni na działanie koronawirusa, mogą go przenosić lub zarazić się innym patogenem. Ozonowanie przedszkola jest więc świetnym sposobem, aby zwiększyć bezpieczeństwom, a ozonowanie szkoły poprawi nie tylko higienę w szkole, ale także zapewni bezpieczne użytkowanie sprzętów uczniom i nauczycielom.
6. Dezynfekcja ozonem w komunikacji miejskiej
Istotnym miejscem, gdzie warto wprowadzić regularne zabiegi ozonowania, jest komunikacja miejska. Z autobusów i tramwajów korzystają codziennie tysiące mieszkańców. Dotykają siedzeń, poręczy i chcąc nie chcąc roznoszą w ten sposób przeróżne choroby.
Dzięki ozonowi szybko można pozbyć się wszelkich drobnoustrojów. Co więcej, zabieg ten poza bakteriami zabija także wszelkie nieprzyjemne zapachy, o które w komunikacji miejskiej nietrudno. Dzięki ozonowaniu nie tylko zwiększa się komfort jazdy pasażerów, ale także łatwo można odświeżyć powietrze w pojazdach.
7. Ozonowanie sklepów w galeriach handlowych
Miejsca handlu, takie jak galerie, targowiska itp. Powinny być często ozonowane, gdyż przewija się przez nie codziennie wielu ludzi. Przechodnie i klienci dotykają towarów, ale także elementów wyposażenia, co ułatwia rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii. Ozon rozprawi się ze wszystkimi patogenami, a jego cykliczne wykorzystywanie w sprzątaniu uczyni galerię handlową bezpieczniejszą dla klientów i zachęci ich do częstszych zakupów.
Szczęśliwie dla nas wszystkich, obecnie odnotowujemy tendencję spadkową jeśli chodzi o zachorowania na COVID-19. Coraz więcej osób jest zaszczepionych, i pomału nasze społeczeństwo zaczyna nabierać odporności zbiorowej. Przed nami pewnie jeszcze długa droga, ale widać już promyki nadziei na powrót do normalności.