Czy sterylizacja, a dezynfekcja to jest to samo? Czym się od siebie różnią te dwa zabiegi?
W dobie szerzących się chorób zakaźnych coraz większą uwagę przykłada się do utrzymania higieny i czystości w pomieszczeniach mieszkalnych i przestrzeniach publicznych. Jednym z najważniejszych kroków w zapobieganiu rozprzestrzeniania się niebezpiecznych mikroorganizmów jest sterylizacja pomieszczeń.
Czy dezynfekcja powietrza to jest to samo, co proces sterylizacji?
Okazuje się, że te dwa pojęcia nie oznaczają dokładanie tego samego, a dezynsekcja to jeszcze coś innego. Sterylizacja i dezynfekcja to dwa różne procesy. Choć zasadniczo mają podobne cele – czyli eliminację lub zmniejszenie liczby drobnoustrojów w skażonym środowisku. Sprzątanie po zmarłych jest jedną z usług, gdzie często eliminuje się trupi jad i szkodliwe drobnoustroje, które wydostały się z ciała zmarłej osoby.
Nie każdy wie, że w przypadku zgonów, sterylizacja jest procesem usuwania wszystkich form życia, w tym bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, które mogą powodować choroby. Zawsze wyjaśniamy naszym klientom, które usługi będą najlepsze dla nich.
Mieszko Kastelnik
Co to jest sterylizacja pomieszczeń?
Sterylizacja pomieszczeń jest to proces całkowitego zniszczenia wszystkich form życia i drobnoustrojów. Umożliwia usuwanie zarodników bakterii i grzybów, wirusów, pierwotniaków oraz ich form przetrwalnikowych. W wyniku sterylizacji na skażonej wcześniej powierzchni nie pozostają żadne drobnoustroje. To zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych i z tego powodu jest często stosowane w placówkach medycznych oraz gabinetach lekarskich.
Popularny artykuł na blogu: Na czym polega dekontaminacja medyczna?
Gdzie sprawdzają się zabiegi sterylizacji?
- Szpitale i kliniki medyczne – sterylizacja jest niezbędna w szpitalach i niepublicznych placówkach medycznych, gdzie liczba drobnoustrojów jest szczególnie wysoka, a choroby zakaźne mogą być przyczyną poważnych komplikacji u pacjentów.
- Laboratoria – to pomieszczenia, gdzie często pracuje się z groźnymi mikroorganizmami, więc sterylizacja jest tam niezbędna, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób.
- Przemysł spożywczy – sterylizacja jest ważna w przemyśle spożywczym, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażeń przez żywność.
Na czym polega dezynfekcja pomieszczenia i materiałów porowatych?
Dezynfekcja pomieszczeń z kolei to proces redukcji populacji drobnoustrojów w celu zapobiegania infekcjom i chorobom. Dezynfekcja może ograniczyć lub zabić drobnoustroje, ale nie gwarantuje całkowitej ich eliminacji. W praktyce odkażanie materiałów porowatych ma za zadanie zneutralizowanie ilości niebezpiecznych patogenów, ale nie ich całkowitą likwidację.

W branży usług porządkowych dezynfekcję stosuje się przede wszystkim do ogólnego oczyszczenia skażonych powierzchni, przedmiotów itp. Z drugiej strony sterylizacja jest bardziej skomplikowanym procesem i stosowana jest tam, gdzie wymagane jest całkowite wyeliminowanie drobnoustrojów. To miejsca takie jak szpitale, laboratoria, apteki, przemysł spożywczy itp.
Sterylizacja pomieszczeń szpitalnych – usługi Kastelnik
W dobie pandemii oferta firmy Kastelnik obejmowała obsługę licznych placówek medycznych. Dokładnie tam za pomocą przemysłowych generatorów ozonu wykonywaliśmy usługi sterylizacji pomieszczeń szpitalnych na najwyższym poziomie.
W pomieszczeniu poddawanemu zabiegowi dezynfekcji nie powinny przebywać osoby postronne i nieupoważnione. Kastelnik bezpieczeństwo stawia zawsze na pierwszym miejscu.
Dorota Kastelnik
Rola przemysłowych generatorów ozonu w procesie sterylizacji
Dzięki nowoczesnym generatorom ozonu o mocy od 32 do 240 g/h i profesjonalnemu sprzętowi do zamgławiania suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru wykonywaliśmy nie tylko skuteczną eliminację bakterii, wirusów i grzybów, ale również całkowitą eliminację nieprzyjemnych zapachów oraz alergenów.
Tego typu dezynfekcja chemiczna znajduje również zastosowanie w następujących miejscach:
- Gabinetach stomatologicznych;
- Salonie kosmetycznym;
- W salonach medycyny estetycznej;
Co jest najczęściej poddawane sterylizacji?
Procesowi sterylizacji najczęściej poddaje się przedmioty, które mają kontakt z pacjentami w szpitalach, klinikach i innych placówkach medycznych, ale także w zakładach fryzjerskich. Oto kilka przykładów przedmiotów najczęściej poddawanych sterylizacji:
- Instrumenty chirurgiczne, np. dłutka, igły, kleszcze i inne narzędzia, które muszą być perfekcyjnie czyste i wolne od patogenów przed każdą operacją medyczną.
- Narzędzia chirurgiczne, takie jak noże, skalpele i inne, muszą być dokładnie zdezynfekowane i sterylizowane przed każdym zabiegiem chirurgicznym.
- Urządzenia medyczne, takie jak elektrokardiografy, stetoskopy, spirometry i inne, muszą być dokładnie zdezynfekowane i sterylizowane przed każdym użyciem.

Na co warto zwrócić uwagę przy usuwaniu patogenów?
Podsumowując, wszystkie przedmioty, które mają kontakt z pacjentami lub których niewłaściwe czyszczenie i dezynfekcja może przyczynić się do rozprzestrzeniania się zarazków. Dlatego należy je regularnie sterylizować.
Mało kto zdaj sobie sprawę, że w trakcie procesu sterylizacji eliminowane są wszystkie niebezpieczne mikroorganizmy i drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób. Zabieg ten często stosuje się w placówkach medycznych np. na salach operacyjnych.
Samanta Sznajder
Proces niszczenia szkodliwych patogenów ułatwiają czwartorzędowe sole amoniowe, nadtlenek wodoru i inne środki odkażające oparte na alkoholu. Dodatkowo w dezynfekcji liczy się tylko unieszkodliwienie form wegetatywnych, np. prątków gruźlicy, gdzie formy przetrwalnikowe są również skutecznie neutralizowane.
Popularne środki chemiczne, które znalazły zastosowanie w sterylizacji
Wyróżniamy wiele środków chemicznych, które są stosuje się do sterylizacji przedmiotów i powierzchni w placówkach medycznych i laboratoryjnych. Oto kilka z najpopularniejszych:
- Nadtlenek wodoru (H2O2) – jest stosowany jako środek do sterylizacji narzędzi chirurgicznych, przyrządów medycznych i powierzchni w pomieszczeniach medycznych, np. w salach pacjentów i na korytarzach.
- Formaldehyd (HCHO) to silnie dezynfekujący środek chemiczny stosowany do sterylizacji pomieszczeń skażonych jadem trupim z ciała zmarłego.
- Chlor (Cl2) to popularny środek stosowany do dezynfekcji i sterylizacji powietrza, wody pitnej oraz do chlorowania wody w basenach i parkach wodnych.
- Alkohol etylowy (C2H5OH) znajduje zastosowanie do odkażania w pomieszczeniach biurowych, socjalnych, laboratoryjnych i w przemyśle spożywczym.
- Ozon (O3), czyli tritlen wykorzystujemy w trakcie sprzątania mieszkań po zmarłych osobach, a także do dekontaminacji pomieszczeń po zdiagnozowanych przypadkach.
Wszystkie te środki chemiczne stosujemy w zależności od rodzaju materiału i powierzchni do sterylizacji. Oczywiście, przed użyciem należy zapoznać się z instrukcjami producenta oraz wytycznymi dotyczącymi bezpiecznego stosowania.

Najczęściej zadawane pytania o sterylizację pomieszczeń — FAQ
Zlecając sterylizację pomieszczeń w firmie Kastelnik, nie musisz martwić się o przebieg procesu odkażania. Technik pracujący na wyższych stężeniach ozonu bezpiecznie usunie całkowicie wszystkie drobnoustroje. Jakie pytania zadają najczęściej osoby szukające informacji o takiej dezynfekcji?
Jakie są etapy sterylizacji ozonem?
Jakie są popularne urządzenia do sterylizacji?
Co zabija sterylizacja?
Co zabija sterylizacja pomieszczeń?
Proces sterylizacji ozonem skutecznie eliminuje trujące drobnoustroje, w tym bakterie zarówno Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne, takie jak Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Salmonella i inne. Zabieg ten zabija także większość grzybów Candida, Aspergillus, a także wirusów opryszczki, grypy oraz wiele innych.




