Ozonowanie pomieszczeń po pożarze, jeden z etapów usuwania szkód po pożarach i likwidacji nieprzyjemnych zapachów
Ozonowanie pomieszczeń po pożarze to jedna z najlepszych, a na pewno najbezpieczniejsza metoda dezynfekcji powierzchni po wybuchu ognia, powodzi, wypadku lub innym zdarzeniu losowym. Sprzątanie po pożarach z użyciem ozonu to rodzaj dezynfekcji, który pozwala zlikwidować z powietrza i z powierzchni w pomieszczeniach wszelkie drobnoustroje: wirusy, bakterie, zarodniki grzybów czy pleśń.
Dekontaminacja budynków ozonem jest zalecenia przez fachowców z tej specyficznej branży. Co więcej, ozonowanie usuwa przykre zapachy, w tym uciążliwy zapach spalenizny, utrzymujący się często w mieszkaniu jeszcze długo po ugaszeniu pożaru. Ozonowanie jest więc idealną metodą, która pomoże szybko i skutecznie odświeżyć dom, mieszkanie, garaż czy piwnicę, gdzie wybuchł pożar.
Charakterystyka usługi ozonowania w spalonym budynku:
- Ozon dezynfekuje spalone powierzchnie po pożarach i likwiduje przykre zapachy.
- Jest bezpieczny, ale w dużych stężeniach może być szkodliwy dla zdrowia.
- Neutralizuje toksyny powstałe po pożarze.
- Penetruje trudno dostępne obszary.
- Ulatnia się po kilku godzinach.
Popularny artykuł na blogu: Jak odnowić dom po pożarze?
Jak usunąć dioksyny po pożarze?
Ozon (O3) jest gazem drażniącym i może być niebezpieczny dla człowieka. W dużych stężeniach powoduje uszkodzenie błon biologicznych. Pierwszymi objawami podrażnienia ozonem są kaszel, drapanie w gardle, senność i bóle głowy. Zatrucie ozonem może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc prowadzącego do zgonu.
Mimo szeregu niebezpieczeństw ozon ma on szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie i może działać dobroczynnie, np. znajdując zastosowanie przy usuwaniu dioksyn po pożarze. Wystarczy włączyć generator ozonu na kilka godzin i wytworzyć odpowiednio duże stężenie ozonu (40 ppm), by pozbyć się trujących związków chemicznych w tym niebezpiecznych dla zdrowia toksyn pożarowych.
Neutralizacja zapachu po pożarze za pomocą ozonu!
Ozonowanie mieszkania po pożarze stosujemy w usuwaniu skutków po pożarach od wielu lat w naszym kraju. Ozon to skuteczny środek do neutralizacji zapachów po pożarze i dekontaminacji. Zastosowanie stężenia uderzeniowego, nawet 40 ppm ma znaczenie. Z drugiej strony w małych stężeniach, pod kontrolą specjalisty ozon jest świetnym środkiem bakterio i wirusobójczym, a także znajduje zastosowanie w przypadku usług takich jak ozonowanie po pożarze.
Popularny artykuł na blogu: Jakie są przyczyny pożarów w Polsce?
Dezynfekcja pomieszczeń ozonem jest polecana jako środek na likwidację toksyn wydzielających się w wyniku pożaru. Odpowiednie stężenie ozonu ma jednak kluczowe znaczenie. Kiedy dioksyny w dalszym ciągu, długo utrzymują się w powietrzu w pomieszczeniach, które trawił ogień i są trudne do usunięcia domowymi metodami postaw na O3.
Aby bezpiecznie móc użytkować wnętrze po pożarze, należy więc powierzyć jego sprzątanie specjalistom, na przykład firmie Kastelnik. Od lat sprzątamy lokale po pożarach i powodziach i z powodzeniem odświeżamy je dzięki zabiegowi ozonowania.
Jak pozbyć się zapachu spalenizny z mieszkania?
Jednym z przykrych skutków pożaru jest unoszący się w spalonym pomieszczeniu odór spalenizny. Zapach ten bardzo głęboko wnika w materiały i powierzchnie i nawet po uprzątnięciu skutków pożaru wciąż się utrzymuje. Najlepszym sposobem na pozbycie się zapachu spalenizny jest ozonowanie.
Ozon wnika w mikrocząsteczki i neutralizuje je, pozostawiając przyjemny zapach jak po burzy. Ozonowanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Nie powoduje zanieczyszczeń powietrza czy ziemi, ponieważ w kontakcie z materiałami stałymi rozkłada się do tlenu cząsteczkowego.
Ozon nie pozostawia substancji wtórnych, a dezynfekcja pomieszczeń po pożarach tą metodą jest znacznie szybsza od czyszczenia po pożarze za pomocą chloru. Jeśli więc pragniesz szybko, bezpiecznie i skutecznie odświeżyć lokal po pożarze, postaw na ozonowanie po pożarach i usuwanie nieprzyjemnego zapachu tą właśnie metodą.
Czyszczenie po pożarze a ozonowanie
Ozonowanie pomieszczeń po pożarze oferowane przez profesjonalną firmę sprzątającą Kastelnik, to gwarancja 100% satysfakcji po wykonaniu usługi. To jeden z kluczowych etapów czyszczenia i restytucji mienia spalonego przez ogień. Posiadamy ponad 100 przemysłowych generatorów ozonu o mocy od 40 g/h do 240 g/h.
Okazuje się, iż proces ozonowania daje nam możliwość na usuwanie odoru, ale nie tylko. Ozonowanie to jeden ze sposobów dezynfekcji pomieszczeń np. po chorobach zakaźnych. Mamy możliwość ozonowania do 9000 m3 na godzinę. Jeżeli masz pytania, zadzwoń do nas!
Smród po ozonowaniu – jak go usunąć?
Po przeprowadzonym procesie ozonowania po pożarze w pomieszczeniu może występować charakterystyczny zapach ozonu, który przypomina zapach jak po burzy. Niektóre osoby określają go jako smród po ozonie, dla innych jest to przyjemna woń. Dodatkowo warto wiedzieć, że jest on naturalnym skutkiem pozostałym po produktach ubocznych powstających w procesie rozpadu cząsteczek ozonu.
Co ważniejsze, nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla ludzkiego życia i zdrowia. Zatrucie ozonem nie jest możliwe poprzez wdychanie tej pozostałej woni. Warto jednak pamiętać, by słuchać zaleceń specjalistów i nie wchodzić do pomieszczenia przez określony czas. Aby wyeliminować smród po ozonie, zwykle wystarcza odpowiednie przewietrzenie ozonowanych pomieszczeń.
Jednym ze skutków ozonowania jest również powstawanie charakterystycznej mgły w powietrzu. Jej występowanie to normalne zjawisko, spowodowane reakcją ozonu z lotnymi związkami organicznymi. Tak samo, jak zapach ozonu po dezodoryzacji pomieszczeń tym gazem, powstająca mgiełka nie jest niebezpieczna dla zdrowia i ulatnia się wraz z upływającym czasem.
Zapach ozonu – jak długo się utrzymuje?
Zapach ozonu powstaje wówczas, gdy zostanie zastosowane wysokie jego stężenie. Aby jednak ozonowanie było skuteczne, konieczne jest utrzymywanie odpowiednio dostosowanych stężeń, podczas wykonywanego procesu dezynfekcji i likwidacji uporczywych zapachów. Ile czasu wietrzyć mieszkanie po ozonowaniu po pożarze, aby pozbyć się tej woni? Zapach ozonu zwykle utrzymuje się do dwóch dni i zmniejsza się wraz z regularnym wietrzeniem mieszkania.
Warto wietrzyć pomieszczenia przez kilka godzin dziennie, a zapach ozonu po ozonowaniu ulotni się prędko. Smród ozonu nie świadczy o tym, że wciąż jest on obecny w powietrzu, dlatego nie należy się obawiać. Nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia człowieka.
Im dłużej mieszkanie po ozonowaniu jest wietrzone, tym szybciej wspomniany zapach może się ulatniać. Nie jest on drażniący, większość osób określa go jako przyjemny. Jeśli jednak będzie on dla Ciebie uporczywy, wietrz ozonowane pomieszczenie, a zapach ozonu prędko się ulotni.
Zalecenia po zakończonym procesie usuwania zapachu spalenizny!
Ozonowanie do po wybuchu ognia jest skutecznym sposobem na to, jak pozbyć się zapachu spalenizny szybko i skutecznie. Po zakończonym procesie nie należy wchodzić do ozonowanego pomieszczenia, ponieważ czas rozkładu jego cząsteczek uzależniony jest od tego, jak długo pracował generator ozonu do mieszkania. Zatem, jeśli zabieg trwał 2 godziny, to przez następne 2 godziny nie zaleca się wchodzić do pomieszczenia. Po tym czasie jego cząsteczki ulegają rozpadowi, a zapach ozonu zaczyna się ulatniać.
Czas i wysokość stężenia ozonowania powinny być zawsze dostosowane do skali problemu, jaki chcemy wyeliminować. Zbyt niskie stężenie może być niewystarczające, by zlikwidować drobnoustroje i bakterie. W trakcie usługi ozonowania wykorzystujemy kilkadziesiąt przemysłowych generatorów ozonu o mocy do 240 g./h i wysokość stężenia ozonu dostosowujemy do miejsca, w którym pracujemy, oraz nieczystości, jakie mamy usunąć.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ozonowanie po pożarze
Stosowanie się do zaleceń specjalistów pozwoli na to, by skutecznie wyeliminować zapach spalenizny i wszelkie drobnoustroje, bez zagrożenia dla zdrowia. Ozonowanie to przede wszystkim nowoczesna technologia, która jest odpowiedzią na to, jak pozbyć się zapachu spalenizny i odświeżyć swoje mieszkanie po pożarze.
Jak długo utrzymuje się zapach po ozonowaniu?
Po wykonanym zabiegu nie należy wchodzić do pomieszczenia przez czas przynajmniej równy czasowi wykonywanego zabiegu- wówczas spada zarówno stężenie pierwiastka, jak i intensywność zapachu. Po upływie tego czasu można bezpiecznie wejść, do pomieszczenia, przy czym zapach może być nadal wyczuwalny, jednakże występowanie pierwiastka w powietrzu nie jest już stwierdzalne.
Ile trzeba odczekać po ozonowaniu?
W tym czasie nie wolno wchodzić do mieszkania czy domu, w którym wykonywano zabieg ozonowania. Podrażnienia błon śluzowych, trudności z oddychaniem czy ból głowy to tylko niektóre skutki wdychania ozonu. Po upływie wymaganego czasu i wejściu do pomieszczenia należy go porządnie przewietrzyć celem uniknięcia skutków ubocznych działania ozonu na nasz organizm. Jeśli nie mamy konieczności wejścia do pomieszczenia, wskazane jest zaczekanie do dalszego, samoistnego rozpadu ozonu.
Jak usunąć zapach spalenizny po pożarze?
Pierwszym krokiem jest usunięcie całej tłustej sadzy ze ścian za pomocą suchego lodu lub preparatu do czyszczenia czarnych osadów. Woń spalenizny nie zniknie od otwarcia okien. Nieprzyjemny zapach spalenizny można usunąć za pomocą przemysłowych ozonatorów powietrza i odpowiedniego stężenia ozonu. Okazuje się, iż do usuwania zapachu spalenizny nie wymyślono nic lepszego. Brzydki zapach usmolonej ściany nie da się skutecznie usunąć za pomocą sody oczyszczonej i octu, choć wiele osób próbuje tej domowej metody.
Neutralizator zapachu po pożarze
Okazuje się, że ozon to świetny neutralizator zapachów spalenizny po pożarze. Ze względu na dużą toksyczność spalonej ściany, zaleca się stosowania tej metody przy dużym stężeniu ozonu. Oczywiście można również zastosować środek do usuwania trudnych zapachów po spaleniu w płynie. W obu przypadkach należy wcześniej pozbyć się sadzy ze ścian. Ozonowanie mieszkania po pożarze to od wielu lat jeden z bardziej skutecznych sposobów na usuwanie zapachu spalenizny.