Pożar w mieszkaniu? Spalone wnętrza pomieszczeń mieszkalnych, w których doszło do wybuchu ognia, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, jeżeli nieusunięte zostaną kontaminacje pożarowe. To zagrożenie wynika z faktu, że w powietrzu mogą unosić się dioksyny i inne trujące związki chemiczne powstałe podczas spalania toksycznych substancji. Jak wymyć sadzę ze ściany?
Test białej rękawiczki po wymyciu sadzy mydłem malarskim
Mycie sadzy ze ścian w dawnych czasach przeprowadzano na różne sposoby. Część osób myła osady pożarowe płynami do naczyń, a niektórzy sięgali po mydło malarskie. Do dziś słyszy się, że ściana oczyszczona za pomocą mydła malarskiego przynosi świetne rezultaty.
Problem polega na tym, iż pozornie czysta ściana ma na zewnętrznej strukturze toksyczne związki. Nawet po wykonaniu testu białej rękawiczki zagrożenie pozostaje. Toksyny takie jak dioksyny i furany są niewidoczne gołym okiem.
Od czego rozpocząć sprzątanie po pożarze?
Kompleksowe sprzątanie w domu po pożarze z pewnością będzie trudne dla osób bez odpowiedniego sprzętu. Maszyny do czyszczenia ścian suchym lodem kosztują kilkaset tysięcy złotych i pomagają w usunięciu szkód pożarowych. Co więcej, często są kluczowym elementem sukcesu w specjalistycznym sprzątaniu. Co potrzebne jest do usunięcia sadzy ze ścian?
- Maszyna do czyszczenia suchym lodem,
- Kompresor sprężonego powietrza,
- Pojazd do transportu suchego lodu,
- Termiczny pojemnik na suchy lód.
Najważniejszą rzeczą po pożarze domu, i w tego typu usługach jest profesjonalne zabezpieczenie miejsca wybuchu ognia. Po pierwsze należy wysprzątać pogorzelisko, a następnie można zabrać się za mycie sadzy ze ścian i sufitów. Należy jednak pamiętać, że przedmioty te pokryte są szkodliwymi toksynami np. furanami i dioksynami, gdyż znajdowały się w mieszkaniu w trakcie pożaru.
Nadpalone rzeczy koniecznie trzeba poddać oczyszczaniu, a część z nich — restytucji mienia po pożarze. Warto dodać, iż może się okazać, że części rzeczy nie będzie, dało się odzyskać. Z pewnością konieczne będzie również przeprowadzenie utylizacji rzeczy spalonych. Wynoszenie zniszczonych przez ogień przedmiotów oraz demontaż spalonego dachu, to usługi realizowane w dużej ilości przypadków.
Dekontaminacja mieszkania po pożarze — ogień w budynku
Po wyczyszczeniu sadzy ze ścian w mieszkaniu należy przeprowadzić dekontaminację całego budynku. Zazwyczaj tego typu usługi nie są wykonywane samodzielnie przez osoby poszkodowane przez ogień, a zlecane zewnętrznym firmom sprzątającym.
Mało kto jest przeszkolony do stosowania samodzielnego środków chemicznych i nie ma obszernej wiedzy na temat odpowiedniego dozowania ilości środka do dezynfekcji oraz czasu jego ekspozycji. Warto skorzystać z usług firm sprzątających po pożarach, które mają obszerną wiedzę z zakresu dekontaminacji.
Sprzątanie mieszkania po pożarze — usługi Kastelnik
Decydując się na samodzielne sprzątanie mieszkania po pożarze, należy przede wszystkim dokładnie umyć sadzę na sufitach, ścianach i podłogach, robiąc to w kolejności od góry do dołu. Jeśli chodzi o czyszczenie sufitów, zaleca się użycie specjalistycznego środka przeznaczonego do usuwania sadzy.
Co daje ozonowanie po pożarze?
Kolejnym etapem będzie ozonowanie pomieszczeń po pożarze, które ma na celu eliminację trujących związków chemicznych z powietrza. Tego typu usługę najlepiej wykonać za pomocą przemysłowych generatorów ozonu o stężeniu min. 40 ppm. Po zakończeniu procesu ozonowania, zaleca się dokładne wietrzenie pomieszczeń, aby pozbyć się nadmiaru ozonu i zapewnić świeże powietrze.
Ważne jest również przeprowadzenie dodatkowego czyszczenia i dezynfekcji, aby upewnić się, że mieszkanie jest całkowicie gotowe do ponownego zamieszkania. Pamiętaj, że ozonowanie to proces, który powinien być przeprowadzony przez profesjonalistów z odpowiednim sprzętem i doświadczeniem w obszarze usuwania szkodliwych substancji.
Wietrzenie pomieszczeń nie wystarczy, by usunąć nieprzyjemny zapach
Wietrzenie mieszkania poprzez otwieranie okien nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Warto dodać, że niezmiernie istotnym czynnikiem jest noszenie kombinezonu ochronnego, rękawiczek i zabezpieczenie błon śluzowych za pomocą maski ochronnej 3M ze specjalistycznym filtrem.
Przeczytaj także: Jak przygotować ściany po pożarze do malowania?
Czyszczenie ścian po pożarach – usuwanie sadzy
Sprzątanie po pożarach, szczególnie gdy do wybuchu ognia doszło w garażu lub piwnicy, może być dość trudnym doświadczeniem dla właścicieli spalonych nieruchomości. Oprócz samego usunięcia popiołu i spalonego materiału, konieczne może być także przeprowadzenie gruntownej dezynfekcji oraz dekontaminacji powierzchni. Często po pożarach występują również problemy z zapachem dymu, który może przenikać w różne struktury budynku.
Czyszczenie ścian po pożarze polega na wymyciu sadzy oraz tłustych osadów pożarowych. Suchy lód jest dobrym sposobem na sadzę. Jak dochodzi zazwyczaj do nieszczęścia? Zwarcie w instalacji elektrycznej lub wadliwy montaż paneli fotowoltaicznych to częste przyczyny pożarów. Właśnie dlatego usługi czyszczenia po pożarach warto zlecić specjalistom, którzy wykonają je w pełni profesjonalnie, raz a porządnie.