Data: 10.02.2022
Miejsce: Katowice
Czas trwania: 4 godziny
Zleceniodawca: osoba prywatna
Usuwanie grzyba ze ściany mieszkania w Katowicach
W lutym odezwał się do nas klient, który zamierzał sprzedać mieszkanie po zgonie, ale chciał to zrobić przed swoim wyjazdem za granicę. W trakcie usuwania mebli z mieszkania mężczyzna odkrył, że prawie na wszystkich ścianach za meblami znajduje się grzyb.
Mężczyzna rzadko przebywał w tym mieszkaniu i nie zdawał sobie sprawy z tego, jak wilgoć starej kamienicy wpływa na rozwój grzyba i pleśni, szczególnie w miejscach, które prawie nie mają dostępu do powietrza. W związku z tym klient zlecił naszej firmie odgrzybianie mieszkania w Katowicach oraz przeprowadzenie ozonowania wszystkich pomieszczeń.
Likwidacja grzyba w pomieszczeniach – na czym polega?
Głównym powodem powstawania grzyba w pomieszczeniach jest wilgoć i słaba cyrkulacja powietrza. Zlecenia na usuwanie zagrzybienia, które otrzymujemy, najczęściej dotyczą mieszkań w starym budownictwie w tym zabytkowych kamienicach.
Zdarza się jednak, że również, że właściciele 2-letnich mieszkań w nowych budynkach borykają się z takimi problemami. W pierwszym etapie prac porządkowych zajęliśmy się usunięciem grzyba ze ściany. Warto jednak pamiętać, że żadne, nawet najbardziej kompleksowe usuwanie grzyba nie pomoże, jeśli nie wyeliminujemy czynnika, który jest odpowiedzialny za jego powstawanie.
Usuwanie zapachu wilgoci za pomocą ozonu
Po usunięciu grzyba ze wszystkich ścian przystąpiliśmy do kompleksowej dezynfekcji pomieszczeń. Środki grzybobójcze i specjalistyczne płyny do usuwania grzyba ze ścian to jedna metoda, a dezynfekcja nadtlenkiem wodoru lub ozonem to druga możliwość. Zdecydowaliśmy się na metodę ozonowania pomieszczeń, ponieważ problemem w tym mieszkaniu był nie tylko czarny nalot na ścianach i czający się w otoczeniu grzyb, ale także nieprzyjemny zapach wilgoci i zgnilizny.
Oferujemy również odgrzybianie w Małopolsce.
Z pewnością sprzedaż takiego mieszkania nie byłaby łatwa. Dlatego też Panu Andrzejowi bardzo zależało na usunięcie tego nieprzyjemnego zapachu. Ozon świetnie sprawdza się w takim dwutorowym działaniu. Dzięki niesamowitym właściwościom tego gazu podczas jednego zabiegu usuwamy z otoczenia wirusy, bakterie, grzyby i roztocza, a także likwidujemy trudny do zniesienia odór.
Powstawanie grzyba w mieszkaniu – na co zwrócić uwagę?
Zdecydowanie najważniejsze jest monitorowanie poziomu wilgoci w mieszkaniu. Jeśli widzimy, że po nocy nasze szyby są zaparowane, zdecydowanie za rzadko wietrzymy pomieszczenia. Dobrym pomysłem na kontrolowanie poziomu wilgotności w mieszkaniu czy domu jest zamontowanie oczyszczaczy powietrza, które oprócz funkcji czyszczącej, mają zazwyczaj również funkcję monitorowania wilgoci. W łazienkach polecamy zastosowanie pochłaniaczy wilgoci, które mogą zapobiec powstawaniu grzyba.
Jeśli jednak zauważyliśmy na naszych ścianach i sufitach szare lub czarne naloty, musimy działać szybko. Najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy zajmują się usuwaniem grzyba i pleśni z pomieszczeń. Dzięki temu nie narażamy się na styczność z silnymi środkami chemicznymi, a dodatkowo zwiększamy nasze szanse na pozbycie się tego przykrego problemu.