Kostka brukowa to popularny dziś sposób zagospodarowania powierzchni wokół budynków. Niestety, czyszczenie kostki brukowej często przeprowadzane jest niepotrzebnie. Ten popularny surowiec budowlany kładzie się zarówno wokół budynków użyteczności publicznej, jak i na prywatnych posesjach. Płyty brukowe również mają swoje zalety i wady. Przy odpowiednim ich użytkowaniu są funkcjonalne i łatwe w obsłudze.
Warto wspomnieć, iż kostka granitowa nie przepuszcza zbyt dobrze wód opadowych. Wymaga się więc wykonania dobrych instalacji odprowadzających wodę. Producenci kostki oferują klientom bardzo szeroki asortyment swoich wyrobów. Kostki mają bardzo atrakcyjne kolory i fakturę.
Po starannym ułożeniu stają się ważnym elementem dekoracyjnym posesji. Aby kostka brukowa długo spełniała swoją funkcję użytkową i cieszyła nasze oko, warto o nią właściwie zadbać. Na blogu firmy Kastelnik o tym, jak wyczyścić kostkę brukową pisaliśmy już wcześniej.
Pamiętać jednak należy, że nasze zabiegi chroniące kostkę winny być w centrum naszej uwagi szczególnie wtedy, kiedy planujemy remont budynku bądź zmianę wyglądu elewacji.
Jak zabezpieczyć kostkę brukową przed remontem domu?
Warto pamiętać, iż kostkę brukową, przed remontem elewacji, należy zabezpieczyć, wykładając przestrzeń przy budynku folią lub innym trwałym materiałem, np. plandeką PCV. Pamiętać jednak należy, aby nie używać do tego desek bądź papierowych worków, szczególnie tych po cemencie. Silne deszcze mogą spowodować, iż taka ochrona okaże się całkowicie bez sensu, a wręcz będzie szkodliwa.
Innym sposobem chronienia kostki jest impregnacja kostki brukowej. Warto to zrobić na całej powierzchni wybrukowanej części posesji. Kostka brukowa przez cały czas narażona jest na działanie czynników atmosferycznych w tym wody, którą beton o porowatej powierzchni częściowo wchłania.
Codzienna eksploatacja powoduje, że podłoże z kostki brudzi się i przyjmuje różne zanieczyszczenia. Na powierzchni rozwijają się bakterie, a także zarodniki pleśni, grzybów i mchu. W okresie zimowym zamarzająca woda rozszerza szczeliny, gdzie potem wysiewają się, niechciane przez nas, rośliny. Impregnat pozwoli uniknąć takich szkód.
Jak odnowić kostkę brukową?
Należy zaznaczyć, że producenci kostki brukowej zabezpieczają ją już na etapie procesu technologicznego. Niektóre bruki zaraz po wyjściu z fabryki posiadają taką odporność na warunki atmosferyczne, że nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Większość z nich wymaga jednak impregnacji.
Aby dokonać skutecznej impregnacji kostki brukowej, powierzchnia powinna być czysta. Należy usunąć z niej rośliny, a także mchy i pleśnie. Trzeba także kostkę dokładnie zamieść, aby pozbyć się resztek ziemi i piasku. Przy myciu powierzchni doskonale sprawdzi się myjka ciśnieniowa. Woda dotrze wtedy do każdego zakamarka czyszczonej przez nas powierzchni.
Na rynku dostępna jest duża ilość impregnatów, których właściwości pozwalają osiągnąć różne cele. Są takie, które likwidują wykwity solne i zabezpieczają przed szkodliwym działaniem soli oraz takie, które wzmacniają przyczepność, a także takie, które wyciągają kolor bądź dają efekt nabłyszczenia. W specjalistycznych sklepach można zakupić również impregnat chroniący przed porostem biologicznym.
Wszystkie te środki wymagają odpowiednich warunków atmosferycznych, aby je skutecznie zastosować. Pogoda ma znaczenie, temperatura na zewnątrz nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza. Nie może także panować upał, gdyż impregnaty źle znoszą wysokie temperatury i ekspozycję na ostre słońce.
Jak wygląda czyszczenie kostki brukowej?
Aby powierzchnie wyłożone kostką brukową służyły przez długie lata i zachowały estetyczny wygląd, należy je systematycznie czyścić. Można to robić ręcznie bądź przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Resztki tynku czy betonu dobrze jest usunąć jak najszybciej od momentu powstania zabrudzenia.
Można je delikatnie zeskrobać nożem lub innym ostrym narzędziem o wąskiej końcówce, po czym zanieczyszczoną powierzchnię umyć. Alternatywę dla takich działań stanowi środek chemiczny na bazie kwasu. Rozpuści on cement zawarty w betonie i zaprawie. Jest jednak duże ryzyko, że odbarwi kostkę.
Warto więc sprawdzić w mniej wyeksponowanym miejscu działanie takiej substancji. Wielu fachowców z branży sugeruje, by zabezpieczać dobrze powierzchnie przed remontem, zamiast skrobać cement po odnowieniu elewacji.
Jeśli powyższe sposoby nie przeniosą zadowalających efektów, musimy zastosować piaskowanie lub czyszczenie suchym lodem. Polega ono na szlifowaniu podłoża za pomocą sprężonego powietrza z dodatkiem piasku. Do usunięcia piasku i żwiru z powierzchni wyłożonej kostką, na której nie ma trudnych zabrudzeń, wystarczy miotła i zmiotka. Do ręcznego mycia powierzchni konieczna jest ostra szczotka na kiju.
Gdy kostka jest mocno zabrudzona, warto użyć specjalistycznych środków chemicznych. Na rynku jest ich wiele rodzajów. Przy takich pracach nie wolno zapominać o rękawicach ochronnych, a w przypadku rozpylania środka także maseczce i okularach ochronnych.
Ważne jest także to aby w pobliżu wykonywania prac czyszczących przy użyciu chemii nie były obecne inne osoby, przede wszystkim dzieci. Dostanie się oparów takich środków do dróg oddechowych, grozi dusznością i atakami kaszlu.
Czy specjalistyczne narzędzia są konieczne?
W przypadkach lekkich zabrudzeń kostki brukowej można spróbować usunąć je ręcznie. Remont elewacji budynku powoduje zabrudzenia, których trudno będzie się pozbyć bez użycia np. myjki ciśnieniowej. Na rynku jest duży wybór takich urządzeń. Dzięki temu, że woda z myjki wydobywa się pod dużym ciśnieniem, jej skuteczność jest bardzo duża.
Gdy do wody dodamy środek likwidujący tłuszcz, pozbędziemy się plam np. z olejów czy smarów. Usuniemy także pozostałości po wcześniej zeskrobanych, resztkach tynku i betonu. Myjki ciśnieniowe mogą także być wypełnione specjalistycznym środkiem chemicznym, przeznaczonym dla specjalnego rodzaju zabrudzeń. Stosowanie tak silnych środków za pomocą urządzeń mechanicznych jest dużo bezpieczniejsze, niż gdy robi się to ręcznie.
Usuwanie plam i zabrudzeń atmosferycznych
Kostka brukowa narażona jest na ciągłe działanie warunków atmosferycznych. Woda, śnieg, a także spadające liście czy cząstki roślin pozostawiają na jej powierzchni plamy i zacieki. W związku z tym, że z reguły obejmują one dużą powierzchnię najlepiej usunąć je za pomocą myjki ciśnieniowej wypełnionej specjalistycznym środkiem chemicznym, przeznaczonym do tego rodzaju zabrudzeń.
Nie dziwi więc nikogo stwierdzenie, by kostka brukowa należycie spełniała swoje zadania, trzeba o nią dbać. Ta uwaga nie podlega żadnej dyskusji. I to nie okazjonalnie, ale stale i z dużą starannością. Wtedy nawet remont domu i związane z tym zagrożenia dla wyglądu kostki nie przyczynią nam dodatkowej pracy i zmartwień.
FAQ – najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Najczęściej zadawane pytania (FAQ) to zbiór pytań i odpowiedzi dotyczących najważniejszych aspektów związanych z mycie bruków wokół domu. Dzięki temu łatwo znaleźć odpowiedzi na pytania, które często pojawiają się wśród klientów firmy Kastelnik.