W ostatnim czasie ze względu na atak na naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, w Polsce intensywnie wzrasta zainteresowanie tematyką schronów. Polacy zastanawiają się, czy Polska posiada schrony, gdzie takie bunkry są zlokalizowane i czy zapewnią im bezpieczne schronienie w czasie ewentualnego zagrożenia. Warto zastanowić się nad zleceniem usługi tj. sprzątanie bunkra.
Wojna na Ukrainie sprawiła, że temat bezpieczeństwa osobistego i możliwości ochrony przed ewentualnymi atakami stał się priorytetem dla wielu obywateli. W naszym kraju są różne rodzaje schronów, ale w jakim są one stanie?
Wiele osób rozważa również budowę schronu przydomowego, a jeśli już takie posiadają – jak prawidłowo wykonać czyszczenie bunkra? To pytanie, na które dziś wiele osób szuka odpowiedzi.
Ponieważ w polskim prawie nie istnieje definicja słowa „schron”, trudno jest również jednoznacznie oszacować, ile takich miejsc mamy w naszym kraju. Jak przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: w Polsce znajduje się 91 schronów, które mogą stanowić miejsce kryjówki, w razie ataku nuklearnego. Nie jest to jednak dokładna liczba.
Schronów tych jest więcej, ale ich ilość nie została oficjalnie podana do informacji publicznej. Wszystkie te bunkry są jednak nieużywane od wielu lat i nikt nie dba o utrzymanie ich w czystości i porządku. Dlatego warto się zainteresować kwestią wysprzątania tych miejsc. Najważniejsze etapy sprzątania bunkra to:
- Wyniesienie gruzu na powierzchnię i wywiezienie go do specjalnego punktu;
- Czyszczenie podłogi w bunkrze w nieczystości;
- Utylizacja skażonych przedmiotów np. strzykawki z krwią, koce w odchodach;
- Poszukać i oddać do utylizacji martwe zwierzęta;
- Przeprowadzić dezynsekcję i dezodoryzację wszystkich pomieszczeń bunkra.
Sprzątania bunkra – od czego zacząć?
Omawiając etapy sprzątania bunkra, warto wspomnieć, że to zadanie najlepiej jest powierzyć specjalistom z tej branży. Biorąc pod uwagę, co możemy znaleźć w bunkrze i jakiego rodzaju drobnoustroje i bakterie tam bytują, nie jest to czynność dla osoby niedoświadczonej. Sprzątanie bunkra rozpoczynamy od usunięcia zalegających tam śmieci i nieczystości.
Większość ogólnodostępnych schronów w Polsce była przez lata zaniedbywana i nikt nie troszczył się o czystość w tych miejscach. Dlatego w takich podziemnych fortyfikacjach najczęściej pomieszkiwały osoby bezdomne, a niektóre z nich urządzały schronie libacje alkoholowe, a jeszcze inne wrzucały do niego śmieci codziennego użytku, gabaryty i zepsute urządzenia RTV, AGD.
Nietrudno sobie wyobrazić, jakiego rodzaju przedmioty można znaleźć w tego typu miejscach. Od pustych butelek, po zużyte strzykawki medyczne i zabrudzone moczem koce i nieczystości, wszystkie te rzeczy należy usunąć.
Często znajduje się tam również mnóstwo gruzu, cegieł i pozostałości po uszkodzonych elementach konstrukcji. Prace w bunkrze rozpoczynamy więc od wysprzątania nieczystości, a martwe zwierzęta należy oddać do utylizacji termicznej. Zanim przejdziemy do właściwego czyszczenia, konieczna jest utylizacja wszystkich śmieci zalegających w schronie.
Warto dodać, iż zamieszkanie w bunkrze pełnym trujących związków chemicznych i nieczystości może okazać się zagrożeniem dla zdrowia. Według opinii osób z branży DDD ( dezynfekcja, dezynsekcja, dezodoryzacja) najlepiej zdecydować się na kompleksowe sprzątanie schronu połączone z dezynfekcją pomieszczeń.
Czyszczenie pomieszczeń w bunkrze w nieczystości?
Fachowcy z firmy Kastelnik przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy sprzątania bunkra. Po wyniesieniu nieczystości z bunkra wykonujemy czyszczenie całej powierzchni schronu suchym lodem. Ściany, podłogi i sufity fortyfikacji mogą być solidnie zanieczyszczone. Tak rzadko odwiedzane miejsca przeważnie pokrywają się kurzem i pyłem.
Etap ten uwzględnia również usuwanie fekaliów i innych nieczystości. W razie potrzeby sięgamy po specjalistyczne środki chemiczne. Zajmujemy się gruntownym myciem każdego zakamarka schronu, uwzględniając przetkanie rur doprowadzających powietrze i oczyszczeniem znajdujących się tam filtrów.
Tak naprawdę nigdy nie wiemy, kto wcześniej w schronie przebywał i co tam robił, dlatego kolejny krok to gruntowna dezynfekcja schronu. W tym procesie stosujemy ozonowanie pomieszczeń. To także skuteczny sposób na usuwanie zapachów, które w takim opuszczonym miejscu mogą być bardzo nieprzyjemne.
Ozonowanie schronu pozwala również na efektowną eliminację wszelkich drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Etapy sprzątania bunkra mogą objąć także inną formę dezynfekcji, a jest nią dezynfekcja schronu poprzez zamgławianie. Dezynfekcja suchą mgłą polega na rozpylaniu środka dezynfekującego wraz ze strumieniem powietrza pod postacią niewielkich cząsteczek.
Sucha mgła w błyskawicznym tempie rozprzestrzenia się po całym bunkrze i dzięki swojej niewielkiej strukturze jest w stanie dotrzeć do każdego najmniejszego zakamarka przestrzeni. Gwarantuje to również eliminację insektów bytujących w bunkrze, takich jak pluskwy, pajęczaki i roztocza.
Co możemy znaleźć w bunkrze lub schronie pod ziemią?
Jak wspomniano wcześniej, opuszczony przez lata schron może zawierać różnego rodzaju śmieci, fekalia i odpadki. W bunkrze możemy znaleźć najczęściej:
- Strzykawki po narkomanach;
- Łóżko do spania po bezdomnych;
- Stare fotele;
- Skażone fekaliami koce;
- Cegły na podłodze;
- Gruz;
- Puszki po piwie;
- Butelki po winie;
- Nieczystości i fekalia;
- Uszkodzoną instalację elektryczną i porzucone kable;
- Worki ze śmieciami;
- Resztki pożywienia;
- Truchła zwierząt.
Osuszanie ścian bunkra z wilgoci to krok w kierunku czystego powietrza
Omawiając kwestię tego, jakie są poszczególne etapy sprzątania w bunkrze, należy wspomnieć także o osuszaniu i odgrzybianiu ścian budynku. Ponieważ schron przez wiele lat pozostaje bez jakiegokolwiek nadzoru, zdarzyć się może zalanie, skutkiem czego jest narastająca na ścianach i sufitach pleśń. Wpływ na to mogą mieć także warunki atmosferyczne, a także uszkodzona wentylacja, zbierająca się wilgoć może powodować szybki rozwój grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów.
Biorąc pod uwagę fakt, że pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia, gruntowne osuszanie bunkra to bardzo ważny element całego procesu sprzątania. Firma Kastelnik wykonując gruntowne czyszczenie schronu, oferuje także usługę wypompowania wody z zalanego pomieszczenia. Oferujemy też czyszczenie podłóg i innych powierzchni płaskich.
W tym celu sięgamy po nowoczesną szorowarkę orbitalną ORBOT™ Spray Borg, a gdy w schronie znajduje się odpływ wykorzystujemy myjkę wysokociśnieniową HDS. Kiedy nie ma odpływu, świetnie sprawdza się czyszczenie suchym lodem. Osuszony schron następnie odgrzybiamy. W usuwaniu wilgoci i grzyba ze ścian pomaga ozonowanie, które skutecznie eliminuje pleśń i usuwa nieprzyjemną woń.
Ile kosztuje sprzątanie schronu?
Wiele osób wpisując w wyszukiwarkę hasło tj. “sprzątanie schrony cena”, zastanawia się, ile taka usługa kosztuje. Średni koszt całego procesu czyszczenia uzależniony jest od wielkości fortyfikacji i ilości pomieszczeń w bunkrze oraz rodzaju zanieczyszczeń, w tym gruzu i innych śmieci.
Wszystkie te rzeczy należy legalnie zutylizować. Jeśli wykonujemy czyszczenie suchym lodem, to jedna godzina pracy maszyny to koszt 800 zł netto. W tym celu wykorzystujemy nowoczesną technologię Cold Jet, która usuwa ze ścian bunkru cały brud i wszelkie zanieczyszczenia.
Biorąc pod uwagę szybkość skuwania tynku i efekty, jakie gwarantuje ta metoda, jest to atrakcyjna kwota za roboczo godzinę. Aby ustalić całkowity koszt sprzątanie bunkra, w firmie Kastelnik wykonujemy zawsze bezpłatną wycenę na miejscu u klienta. Taka wizyta uwzględnia wszystkie koszty nie tylko sprzątania, ale i dezynfekcji, jakie będziesz musiał ponieść, by przywrócić obiekt do jego pierwotnych funkcji.
Co warto wiedzieć o sprzątaniu w bunkrze?
Dowiedziałeś się już wszystko na temat etapów sprzątania bunkra. Warto teraz wspomnieć, dlaczego jest to tak istotny proces. Chcesz być przygotowany na każdą ewentualność i zapewnić sobie bezpieczeństwo, ale Twój schron przydomowy od wielu lat stoi nieużywany? Skontaktuj się z lokalną firmą sprzątającą, która oferuje kompleksową usługę sprzątania bunkrów. Jeśli chcesz, aby schron nadawał się do użytku, najpierw należy go odpowiednio oczyścić z gruzu i innych nieczystości.
Przebywanie w bunkrze, w którym znajdują się sterty cegieł, a wśród nich insekty i gryzonie, mogą one być niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Tym bardziej, jeśli w bunkrze nagromadziła się wilgoć i pleśń. Środowisko pełne drobnoustrojów i bakterii nie jest dobrym miejscem do schronienia – to tykająca bomba biologiczna.
Kiedy Twój schron zostanie odpowiednio wysprzątany, zyskasz pewność i spokój, że w razie potrzeby będziesz mógł w nim pozostać tak długo, jak będzie to konieczne. Wysprzątany schron to także gwarancja, że zapasy, które w nim umieścisz, nie zostaną zaatakowane przez żadne drobnoustroje, ani pleśń. Jednym słowem czysty bunkier to gwarancja bezpieczeństwa i spokoju w każdych warunkach.
Firma Kastelnik realizuje także sprzątanie strychów.
Najczęściej zadawane pytania – FAQ
Należy pamiętać, że oczyszczanie zaniedbanych pomieszczeń to wiele różnych czynności, które należy wykonać w odpowiedniej kolejności. Często konieczne jest rozwiązanie wielu problemów np. wyniesienie zbędnych przedmiotów i śmieci, usunięcie wilgoci, która jest przyczyną pojawienia się brzydkiego odoru oraz wyproszenie owadów i innych nieproszonych gości.
Usuwanie przykrych zapachów to jedna z najczęściej zamawianych usług w firmie Kastelnik. O co pytają osoby, które szukają firmy do specjalistycznego sprzątania?