Usuwanie fekaliów z zalanego domu to problem, który przytrafia się w najmniej oczekiwanych momentach naszego życia. Czy telefon do ubezpieczyciela pomoże rozwiązać nasz problem? Zdecydowanie, nie! Sprzątanie po zalaniu oraz dezynfekcja po fekaliach to praca dla firmy sprzątającej i to właśnie od kontaktu z nią powinniśmy rozpocząć czyszczenie domu po zalaniu nieczystościami.
Oczywiście dobra polisa ubezpieczeniowa może nam ulżyć w cierpieniu, ale tę kwestię załatwimy dopiero po otrzymaniu faktury za usługę sprzątania.
Ile trwa sprzątanie po zalaniu?
Wiele osób pyta, ile czasu trwa sprzątania po zalaniu, oczywiście wszystko zależy od pory roku. W okresie, kiedy w naszym kraju panują wzmożone opady deszczu, każda profesjonalna firma sprzątająca po zalaniach ma zazwyczaj więcej pracy niż zwykle. To dlatego ich interwencja może nie być przeprowadzona od ręki i będziemy musieli poczekać kilka godzin, a nawet jeden dzień na przyjazd ekipy sprzątającej.
Sprzątanie pomieszczenia po zalaniu trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin, a ostateczny czas zależy od następujących czynników:
- Ilości rozlanych nieczystości;
- Rodzaju zabrudzeń;
- Czasu, jaki upłynął od wycieku fekaliów;
- Ilości pomieszczeń do wysprzątania;
- Pory dnia — w godzinach nocnych, może obowiązywać inna taryfa;
- Ilości przedmiotów do utylizacji.
Co robić w przypadku cofki z kanalizacji?
Wielka rozpacz i panika to emocje, które kierują niejednym z nas, gdy podłoga w naszym domu zostanie zalana wodą lub fekaliami. Do wycieku często dochodzi na skutek tzw. cofki z kanalizacji. Dzieje się tak często z powodu zatkanych rur kanalizacji miejskiej. Cofka ma miejsce, kiedy woda z wodociągowej sieci miejskiej wraca do naszego budynku.
Do tego typu awarii najczęściej dochodzi podczas ulewnych deszczy lub awarii rury poza naszym domem. W takim przypadku należy dobrze udokumentować całe zdarzenie i gdym mamy polisę, poinformować o zdarzeniu firmę ubezpieczeniową. Ważne jest, by szkodę po zalaniu zgłosić w czasie określonym w naszej polisie, a usuwanie szkód po zalaniu rozpocząć po wizycie rzeczoznawcy ds. likwidacji zniszczeń po powodzi.
Co należy zrobić po wykryciu przecieku wody w domu?
Bez względu na to, w jaki sposób doszło do wycieku wody w domu, niewątpliwie jest to ciężka sytuacja i wymaga szybkiego działania. Po pierwsze należy zakręcić dopływ wody. Pamiętaj, odetnij dopływ wody w domu tak szybko, jak to tylko możliwe.
Pomieszczeniami, które są najczęściej zalewane to piwnica lub łazienka. Główny zawór wody najczęściej znajduje się od wewnątrz, przy drzwiach wejściowych do budynku. Zawór zakręcamy w prawo, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Na początku zidentyfikuj źródło zalania!
Co gorsza, mieszkanie, w którym dojdzie do zalania, jest w pewnym sensie wyłączone z użytku. Należy szybko zidentyfikować źródło — pozyskać informację skąd bierze się woda? Urządzenia podłączone bezpośrednio do wody należy sprawdzić w pierwszej kolejności.
W naszym domu mogą to być sprzęty takie jak:
- Pralka;
- Zmywarka naczyń;
- Prysznic;
- Wanna;
- Zlewozmywak w kuchni;
- Pisuar lub muszla klozetowa;
- Wszystkie uszczelki w kranach i słuchawkach prysznicowych.
Uszkodzenie każdej z wyżej wymienionych rzeczy może spowodować wyciek i zalanie naszego domu wodą. Często do zalania dochodzi również, na skutek intensywnych opadów deszczu. Coraz częściej występują na terenie naszego kraju. Niestety, ale ze względu na brak odpowiedniego systemu kanalizacji, nadmiar wody, nie mając gdzie ujść i zalewa nasze gospodarstwo.
Gdy mamy do czynienia z wodą zalegająca w piwnicy, stosujemy motopompy hydrauliczne, które są idealne do tego typu prac. To jedna z pierwszych czynności po zidentyfikowaniu źródła awarii.
Jak wysprzątać dom po zalaniu, po identyfikacji źródła jego zalania?
Piwnica w naszym domu to pomieszczenie, gdzie często dochodzi do awarii kanalizacji i zalania. Usuwanie skutków zalania rozpoczynamy więc od usunięcia nadmiaru wody lub innych nieczystości z podłogi.
Pamiętać należy, iż rozlane ścieki, które w swoich składzie posiadają nie tylko zlewki pochodzące ze zmywanych naczyniach, ale także groźne bakterie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Po wylaniu szamba konieczne jest nie tylko sprzątanie po zalaniu, ale także dezynfekcja pomieszczeń.
Przeczytaj także: jak zabezpieczyć piwnicę przed zalaniem?
Dezynfekcja po zalaniu — o czym nie wolno zapomnieć?
Dezynfekcja po zalaniu to szereg czynności niezbędnych do tego, aby uniknąć przykrych konsekwencji, jakimi są grzyby i inne chorobotwórcze drobnoustroje. Oczywiście niemałym problemem jest również brak regularnego przeglądu rur kanalizacji, co sprawia, że w ogóle dochodzi do awarii kanalizacji i przecieków.
Kiedy jednak doszło już do zalania, a my wysprzątamy całe mieszkanie z nieczystości, musimy zadbać o jego odkażanie. Praktycznie każda ogólnopolska firma sprzątająca oferuje kilka metod na pozbycie się zarazków z powietrza.
Zaliczamy do nich:
- Ozonowanie po zalaniu fekaliami;
- Miejscowe implikowanie środka chemicznego, bezpośrednio na skażoną powierzchnię;
- Zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru;
- Zamgławianie na mokro ze środkiem bakteriobójczym.
Kto może wykonać profesjonalne ozonowanie pomieszczeń?
Warto zaznaczyć, iż profesjonalną dezynfekcję, powinny przeprowadzać wyłącznie podmioty do tego uprawnione. Co to oznacza? Są to firmy posiadające doświadczenie oraz stosowne certyfikaty. Każda specjalistyczna firma sprzątająca po zalaniu posiada odpowiedni sprzęt do sprzątania. Są to nie tylko miotły, wiadra i mopy.
Urządzenia niezbędne do realizacji usługi tj. czyszczenie po zalaniu fekaliami to: maszyny do czyszczenia suchym lodem, zamgławiacze suchej mgły, a także generatory ozonu o dużej mocy. Maszyny takie wspierają procesy sprzątania oraz profesjonalnej dezynfekcji.
O tym warto pamiętać — nie zapomnij o osuszeniu mokrych ścian!
Wiele z ogólnopolskich firm, które zajmują się usługami, takim jak: usuwanie skutków zalania, osuszanie piwnicy, czy też odgrzybianie ścian — jest dostępnych całodobowo. Często sytuacje związane z rozlaną wodą w domu wymagają natychmiastowej reakcji.
Suszenie mokrych ścian nie może być odwlekane w czasie. Warto dodać, iż czyszczenie po zalaniu powinno być przeprowadzane z zachowaniem wszelkich zasad BHP oraz przepisów budowlanych. Pleśń może pojawić się na Twojej ścianie już na drugi dzień od zalania, nie można więc bezsensownie czekać.
Jak na przyszłość ochronić dom przed zalaniem?
Sprzątanie i osuszanie mieszkania po zalaniu nie należy do tanich przedsięwzięć. Mówi się, że czyszczenie po zalaniu zalicza się do sprzątania specjalistycznego. Taki rodzaj pracy generuje dużo większe koszty niż przy tradycyjnych usługach sprzątających. Warto zwrócić szczególną uwagę na wszelkie instalacje w naszym domu w okresie zimy.
Ujemne temperatury mogą spowodować pęknięcie rury oraz wyciek wody. Warto stale obserwować ściany i sufity w okolicy łazienki, czy nie widać na nich plam z wodą. W przypadku wykrycia usterki do interwencji przystępuj od razu i nie bój się sięgnąć po pomoc specjalisty z branży.
Obecnie wiele osób decyduje się na instalacje w budynku systemu monitoringu przeciw zalaniowego. Taki system dostępny jest w wielu sklepach i jego użytkownikom oferuje poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen, zanim woda wydrenuje nasz portfel.
Najczęściej zadawane pytania – FAQ
Woda zanieczyszczona odpadami metabolicznymi z szamba ma tendencję do szybkiego przenikania przez powierzchnie na niższych kondygnacjach, ale nie zawsze wchłania się w ściany i podłogi. W przypadku awarii kanalizacji wiele osób zastanawia się, które kroki są niezbędne, a które są opcjonalne, aby rozwiązać problem.