Rybik cukrowy, zwany również karaczanem cukrowym, to szkodnik, który potrafi narobić sporo szkód w domach osób prywatnych i sklepach ogólnospożywczych. Te małe, brązowe owady mogą zniszczyć całą żywność, tapicerkę, papier i inne materiały organiczne.
Co gorsza, niewielkich rozmiarów rybiki są bardzo wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne i trudne do usunięcia. Wiele osób, nie ma pojęcia, jak zwalczać rybiki, a okazuje się, iż często wystarczy regularnie wietrzyć, tak by zimno zniechęciło rybiki do zadomowienia się w komfortowych warunkach. Rozwiązaniem może być skuteczna dezynsekcja pomieszczeń, która wyeliminuje rybiki.
Jakie kroki podjąć, aby uniknąć infestacji?
Wszelkiego rodzaju owady wywołują negatywne odczucia i dyskomfort. Rybiki, mimo że nie stanowią zagrożenia dla ludzi, nie należą do tych gości, których chcielibyśmy mieć pod swoim dachem.
Co robić, by uniknąć infestacji?
Każdy, kto zauważy te małe owady o srebrnych łuskach na swoich płytkach podłogowych w łazience, pragnie się ich pozbyć jak najszybciej. To niekomfortowa sytuacja, w której zauważamy niewielkie owady krążące po zakamarkach mieszkania. Czy rybiki cukrowe w domu stanowią zagrożenie dla domowników i zwierząt domowych?
Walka z owadami
Zwalczanie rybików w domu jest ważne z wielu powodów. Należy pamiętać, że walka z tymi owadami wymaga systematyczności, ponieważ szkodniki te są bardzo wytrzymałe i trudne do neutralizacji. Dlatego też, aby skutecznie pozbyć się rybików, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm z branży usług DDD, które posiadają specjalistyczne insektycydy do zwalczania rybika cukrowego.
Rybiki – co to za owady?
Rybik cukrowy nazywany jest inaczej srebrzykiem. Pancerz rybików pokryty jest powłoką w kolorze srebrnym, stąd właśnie pochodzi nazwa srebrzyki. Jego ciało osiąga długość do 10 mm i należy do grupy owadów bez skrzydłowych.
Czy wiesz, że rybiki cukrowe nazywa się rybikami ze względu na charakterystyczny sposób poruszania się, który przypomina ten, w jakim poruszają się ryby. Ich pokarm stanowią najczęściej produkty zawierające skrobię, ale bez dostępu do kaszy czy ryżu, z łatwością zjedzą suszone mięso czy papier toaletowy.
Rybiki cukrowe, a rybiki łazienkowe – jaka jest różnica?
Wydawać by się mogło, że rybiki cukrowe i łazienkowe to dwa różne gatunki tego niewielkich rozmiarów owada. Jednak nazwy te są stosowane zamiennie, a w rzeczywistości jest to jeden i ten sam owad. Rybik cukrowy to nazwa tego insekta, a określenie “łazienkowy” pojawiło się ze względu na upodobanie srebrzyków do zamieszkiwania właśnie w łazience.
Okazuje się, iż zwalczanie rybików nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ te małe insekty potrafią przeżyć bez dostępu do pożywienia nawet rok. Co za tym idzie, w trakcie eliminacji owadów należy mieć pewność, że wytępiliśmy wszystkie rybiki, co do jednego.
Dlaczego rybik cukrowy pojawia się w domu?
Rybiki cukrowe to owady, który pojawia się tam, gdzie panują odpowiednie warunki do jego życia. Będzie to podwyższona wilgotność powietrza, brak skutecznej wentylacji pomieszczeń czy ciepło. Najczęściej można je spotkać tam, gdzie wilgotność powietrza przekracza 60%, a podwyższona temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas.
To właśnie dlatego rybika cukrowego zazwyczaj można spotkać w łazience i kuchni. Zazwyczaj żerują nocą, kiedy wychodzą ze swojej kryjówki. Jeśli masz rybiki w domu, pewnie zdarzyło Ci się włączyć światło w łazience i zobaczyć na podłodze owady, które nerwowo próbują uciec z zasięgu Twojego wzroku.
Na swoje miejsce do życia najczęściej wybierają szczeliny w łazience za mokrymi mopami i innymi wilgotnymi przedmiotami. Obejrzyj również dokładnie ceramikę łazienkową. Rybiki cukrowe chętnie zamieszkują także szafki kuchenne, gdzie w szczelnych pojemnikach z konsumują praktycznie wszystkie sypkie produkty i nie tylko.
Kryjówki rybików szukaj w takich miejscach, jak:
- Szczeliny w łazience;
- Fugi w podłodze;
- Pod pozostawionymi w łazience mokrymi ubraniami czy ręcznikiem;
- Na płytkach łazienkowych;
- Szafki kuchenne (choć tam rzadziej się wspinają);
- Pod zlewem w kuchni;
- Zawiasy drzwi;
- Za koszem na śmieci.
Czy rybik cukrowy gryzie i jest szkodliwy dla zdrowia?
Wbrew pozorom te małe owady nie stanowią zagrożenia dla człowieka i nie przenoszą chorób jak inne owady np. karaluchy czy pluskwy. Co więcej, nawet nie potrafią gryźć, więc nie zobaczysz na swoim ciele żadnych śladów ukąszenia, jak np. po pogryzieniu przez komara czy pluskwę.
Niestety obecność rybików cukrowych może powodować sporo zniszczeń w mieszkaniu. Dla tych niewielkich owadów doskonały pokarm stanowią nie tylko produkty sypkie jak mąka, kasza czy cukier, ale i kawałek tektury czy tapeta na ścianie. Z powodzeniem mogą niszczyć wszelkie wykonane z papieru przedmioty, jak i tapety na ścianach.
Zwalczanie rybików – skuteczne pułapki
W walce z rybikami pomoce może się okazać wypróbowanie sprawdzonych sposobów na wytępienie tych insektów, a większość niezbędnych do tego narzędzi znajdziesz we własnym domu albo pobliskim sklepie.
Postaw na aromatyczne zioła
Aromatyczne zioła i przyprawy są skutecznym sposobem na pozbycie się robaków w pomieszczeniach, ponieważ te niechętnie przebywają w ich pobliżu. Główną korzyścią z zastosowania naturalnych odstraszaczy jest bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt domowych, ponieważ zioła i przyprawy są w pełni bezpieczne.
Wypróbuj lawendowe kulki o ostrym zapachu
Chcesz się skutecznie pozbyć się rybików ze swojego mieszkania? Możesz poukładać w ich kryjówkach specjalne lawendowe kulki, których zapach odpycha te srebrne owady. Inny skuteczny pomysł na to, aby się pozbyć rybików, jest zastosowanie torebeczek z żelem krzemionkowym, które znajdziesz np. w pudełku z nowymi butami albo torebką.
Kwas borowy na skuteczne pozbycie się rybików w mieszkaniu
Innym polecanym sposobem, by raz na zawsze zwalczyć rybiki, jest wykorzystanie kwasu borowego. To naturalny środek, który znajdziesz w każdej aptece i z łatwością wykorzystasz go jako trutkę na insekty.
Wykorzystaj moment, gdy nikogo nie ma w domu i rozsyp kwas borowy w pobliżu kryjówek rybików. Pamiętaj, by go nie wdychać i nie dopuszczać do niego dzieci i zwierząt. Nie możesz kupić kwasu borowego? Wykorzystaj boraks zmieszany z cukrem pudrem i rozsyp go w pobliżu wanny, szafek łazienkowych i w kuchni.
Na rynku dostępne są również profesjonalne środki do zwalczania rybików. Z reguły są to preparaty zawierające cypermetrynę i geraniol. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać dołączoną instrukcję producenta i postępować zgonie z jego wskazówkami.
Możesz je znaleźć w takiej formie jak:
- Środki w płynie do oprysku rybików;
- Preparaty w aerozolu;
- Pułapki na rybiki łazienkowe;
- Specjalne płytki owadobójcze, które są nasączone płynem owadobójczym.
Profesjonalne zwalczanie szkodników w ofercie firmy Kastelnik
Domowe sposoby, by zwalczyć rybiki cukrowe, często zawodzą, w szczególności, gdy insektów jest sporo. Ich skuteczne usunięcie utrudnia fakt, że te małe owady mogą żyć nawet 4 lata, a samica jest w stanie jednorazowo złożyć 20 jaj.
Firma Kastelnik oferuje profesjonalne zwalczanie szkodników przy pomocy skutecznych metod dezynsekcji. Usuwamy niechciane robactwo szybko i skutecznie dbając o to, by więcej nie powróciły do mieszkania.
Specjaliści od usuwania owadów z mieszkania wykorzystują takie sposoby eliminacji rybików jak:
- Oprysk ciśnieniowy ze środkiem biobójczym;
- Oprysk spalinowy na rybiki w domu;
- Ozonowanie pomieszczeń, w których bytują rybiki cukrowe;
- Zamgławianie suchą mgłą ze skutecznym preparatem biobójczym;
- Mikrodyfuzja pomieszczeń na pozbycie się rybików i innych owadów z mieszkania.
Wszystkie stosowane przez metody dezynsekcji to ekologiczne sposoby na rybiki, które są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Gwarantujemy szybkie i skuteczne usunięcie rybików z Twojego mieszkania, a także karaluchów, pluskiew domowych czy wszy.
Najczęściej zadawane pytania – FAQ
W sprzyjających warunkach, karaczany mogą szybko się rozmnażać, co zwiększa liczbę szkodników i może prowadzić do poważnych problemów z infestacją. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zwalczać rybiki zanim rozprzestrzeniają się na dobre po całym budynku.
Co to jest infestacja?
Przyczyny są zazwyczaj różne, takie jak brak czystości, niewłaściwe przechowywanie żywności, zbyt wysoka wilgotność, a także niewłaściwie przeprowadzona dezynsekcja lub dezynfekcja pomieszczeń. Dlatego ważne jest szybkie i skuteczne działanie w celu zwalczania infestacji.
Skąd się biorą rybki?
Jak długo żyją rybiki i czy występują w nowym budownictwie?
Jak wytępić rybiki?
Zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru na rybiki w domu
Jedną ze skuteczniejszych form walki z rybikami w łazience jest przeprowadzenie zabiegu zamgławiania suchą mgłą ze środkiem biobójczym (owadobójczym). Ta metoda dezynsekcji nie tylko skutecznie wyeliminuje wszystkie bytujące w mieszkaniu osobniki, ale również ich jaja i młode insekty.
Zamgławianie suchą mgłą polega na rozpylaniu preparatu o działaniu biobójczym pod postacią mikroskopijnych cząsteczek. Te z łatwością docierają we wszystkie kąty i szczeliny, w których tak chętnie żyją rybiki cukrowe. Zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru, zamgławianie ULV i usługi mikrodyfuzji zlecisz w firmie Kastelnik.