Data: 12.03.2021
Miejsce: woj. śląskie
Czas trwania: 10 godzin
Rodzaj realizacji: mycie suchym lodem
Zleceniodawca: przedsiębiorstwo produkcyjne z branży motoryzacyjnej
Zlecenie
Dla klienta, produkującego podzespoły hybrydowe dla branży motoryzacyjnej, przeprowadziliśmy czyszczenie suchym lodem maszyn produkcyjnych w ramach ich okresowej konserwacji. Metoda mycia powierzchni suchym lodem sprawdziła się idealnie do czyszczenia przemysłowych pras hydraulicznych oraz maszyn spawalniczych, ponieważ nie powodowała dodatkowych zanieczyszczeń w trakcie procesu czyszczenia. Zastosowanie technologii czyszczenia suchym lodem przedłużyło ich eksploatację oraz wpłynęło korzystnie na ciągłość pracy całej produkcji – usprawniając procesy w całym zakładzie przemysłowy.
Czyszczenie suchym lodem – realizacja 12.03.2021
Jednym z naszych zadań podczas tej realizacji było wyeliminowanie problemu, jakim był nalot na śrubach montażowych, który uniemożliwiał poprawną kalibrację matryc produkcyjnych. W związku z tym podjęto decyzję nawiązaniu współpracy z firmą Kastelnik i regularnym czyszczeniu suchym lodem tychże elementów pomiędzy zmianą cykli produkcyjnych.
W wyniku naszych prac, okresową konserwację maszyn przemysłowych przeprowadzono w czasie niespełna 10 godzin zamiast 30 godzin. To są realne korzyści, które widać po pierwszym przepracowanym dniu. Warto w tym miejscu dodać o wszechstronności maszyn służących do czyszczenia suchym lodem. Chodzi o to, że znajdują one zastosowanie nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale również w przemyśle drzewnym, przetwórstwie spożywczym i wielu innych gałęziach polskiego przemysłu. Z powodzeniem suchy lód usuwa zabrudzenia takie jak: powłoki lakiernicze, tłuszcze, oleje, karmel, gumę arabską, pleśnie, grzyby oraz bakterie np. escherichia coli. Wróćmy jednak do naszej realizacji.
Poprzednio w tym konkretnym zakładzie produkcyjnym problemy związane z okresowym czyszczeniem maszyn przemysłowych usuwane były za pomocą tradycyjnych metod polegających na czyszczeniu ręcznym. Wymagały one żmudnej pracy tj. ręcznego skrobania nalotu za pomocą specjalistycznych skrobaków. Wymagało to znacznie więcej czasu poświęconego przez etatowych pracowników i w przypadku niepowodzenia stanowiło realne zagrożenie niewykonania norm produkcyjnych.
Czyszczenie ręczne, a mycie suchym lodem
Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, przedsiębiorstwo działające w branży motoryzacyjnej, zanim skorzystało z outsourcingowej usługi czyszczenia suchym lodem w firmie Kastelnik, wykonywało mycie i czyszczenie maszyn produkcyjnych za pomocą bardziej tradycyjnych metod polegających na czyszczeniu ręcznym z wykorzystaniem specjalistycznej chemii, młotka, przecinaka i dłuta. Radzono sobie, łącząc kilka metod, byle tylko osiągnąć pożądany cel.
Zeskrobywanie nalotu ze śrub służących do kalibracji, jeśli nie jest wykonywane umiejętnie, może uszkodzić strukturę ich powierzchni, co uniemożliwi na ich odkręcenie i konserwację matryc. Nawet jeśli ostatecznie zostanie ona wyczyszczona za pomocą młotka i dłuta, to takie działania osłabiają konstrukcje śruby z łbem sześciokątnym i otworem na klucz imbusowy na jej szczycie. W całym procesie produkcyjnym nie możemy sobie pozwolić, na to by jedna z maszyn nie działa poprawnie.
Zawsze wiąże się to ze stratami finansowymi w zakładzie produkcyjnym. Regularnie serwisy z wykorzystaniem suchego lodu, to gwarancja sukcesu, ponieważ kruchy suchy lód nie niszczy powłoki. Należy tu wspomnieć również o ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo w miejscu pracy. W efekcie naszej pracy, pracownicy fabryki mogą bezpiecznie obsługiwać maszyny produkcyjne, które nie zostały uszkodzone w ramach prac serwisowych.
Suchy lód w branży motoryzacyjnej – korzyści bezpiecznych rozwiązań
Czyszczenia maszyn przemysłowych dla branży motoryzacyjnej to temat znany w automotive od wielu lat. Otóż jest to metoda często wybierana przez naszych klientów na Śląsku w Małopolsce i w Podkarpackim. Zastosowanie technologii suchego lodu pomaga na zwiększenie wydajności oraz poprawia jakość pracy, dzięki temu spełniamy surowe normy obowiązujące w przemyśle motoryzacyjnym. Korzyści, jakie daje czyszczenie suchy lodem – m.in.:
- Szybkie przeprowadzenie prac serwisowych i naprawczych;
- Całościowe odświeżenie konstrukcji;
- Brak konieczności transportu maszyn w inne miejsce;
- Spełnienie oczekiwań co do czasu realizacji zlecenia, określonego przez dział utrzymania ruchu – TPM.
Czyszczenie suchym lodem Kastelnik – co udało się nam uzyskać?
Klientowi zależało na tym, aby w jak najszybszy sposób oczyścić maszyny mające elementarne znaczenie podczas procesu produkcyjnego w fabryce. Naszym celem było skuteczne usunięcie nalotu postprodukcyjnego nagromadzonego podczas codziennej pracy. Nie mogło być inaczej, musieliśmy zastosować technologię suchego lodu. Dzięki temu zakład produkcyjny mógł wykonać kalibrację maszyn i szybko wrócić do pracy. Działania te pozwoliły na dotrzymanie norm produkcyjnych.
Jak przebiega czyszczenie suchym lodem?
Czyszczenie maszyn produkcyjnych suchym lodem nie może obejść się bez specjalistycznego sprzętu, który za pomocą sprężonego powietrza wyrzuca granulat z ogromną prędkością około 500 km/h w stronę zanieczyszczonej powierzchni. Opiera się ona na rozkruszeniu, uderzeniu przy niskiej temperaturze, i eksplozji. Gdy granulat uderzy w zanieczyszczoną powierzchnię, zmienia ponownie swój stan skupienia. Jednak, czym tak właściwie jest suchy lód? Co(2) to zamrożony dwutlenek węgla w temperaturze minus 79 stopni Celsjusza.
Podczas czyszczenia na skutek prędkości, z którą jest wydalany z dyszy sprężarki, i jak wyżej wspomniano, zmienia on swój stan skupienia ze stałego w gazowy. Na skutek czego rozprasza zgromadzone zanieczyszczenia, nie uszkadzając przy tym elementów czyszczonej maszyny. Jest to jeden z głównych powodów, dla których tak wielu kierowników utrzymania ruchu decyduje się, na czyszczenie suchym lodem.
Jeżeli jesteś zainteresowany nowoczesną metodą czyszczenia suchym lodem dla przemysłu – zapraszamy do kontaktu. Metoda ta doskonale sprawdzi się w zakładach produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie nie możemy stosować chemii, detergentów oraz innych bardziej inwazyjnych metod oczyszczania powierzchni.