Data: 09.09.2022
Miejsce: Wrocław
Czas trwania: 4 godziny
Rodzaj usługi: dezynfekcja pomieszczeń
Zleceniodawca: osoba prywatna
Dezynfekcja pomieszczeń po parwowirozie we Wrocławiu. Jak usunąć parwowirozę?
W ramach kolejnego zlecenia nasza ekipa udała się do Wrocławia. Otrzymaliśmy zadanie przeprowadzenia dezynfekcji po chorym kocie. Klientka prowadziła dom tymczasowy dla małych kociąt, które czekały na znalezienie docelowego miejsca pobytu. U jednego ze zwierząt stwierdzono parwowirozę. To bardzo groźna i zaraźliwa choroba, która często doprowadza do śmierci maluchów i wywołuje zakażenie układu pokarmowego.

Warto dodać, iż aby kolejni podopieczni mogli trafić pod opiekę naszej klientki, należało przeprowadzić dezynfekcję mieszkania. Dezynfekcja pomieszczeń w przypadku stwierdzenia choroby zakaźnej u ludzi czy zwierząt jest niezbędna, aby ponownie można było z nich bezpiecznie korzystać.
Jak pozbyć się parwowirozy?
Jak przy każdej chorobie zakaźnej pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest odizolowanie źródła zakażenia. Jakie mogą być objawy parwowirozy? Dorosły kot może przechodzić parwowirozę niewidocznie i często w przeciągu 10 dni udaje się usunąć wirus z organizmu. Do objawów parwowirozy zaliczyć można:
- Biegunki,
- Senność w godzinach dziennych,
- Wymioty,
- Podwyższona temperatura.

W sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia we Wrocławiu, chory kotek nie przeżył a u innych zwierząt, nie stwierdzono choroby. Parwowiroza nieleczona jest u kotów śmiertelna w 100 %, przy leczonej śmiertelność wynosi 70-80 %. Wirus parwowirozy nie przenosi się na ludzi. Posiada jednak długą żywotność (może przetrwać nawet rok), dlatego też bardzo groźne może okazać się wprowadzenie nowego zwierzęcia, bez przeprowadzenia odpowiednich zabiegów odkażających. Wiele osób stosuje również szczepienia ochronne.
W przypadku wykrycia parwowirozy u kota warto zadbać o własne bezpieczeństwo. Pomóc może ozonowanie, które jest skuteczną metodą dezynfekcji pomieszczeń, eliminującą wirusy i inne patogeny z powietrza i powierzchni, co zdecydowanie przyczyni się do powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się choroby.
Mieszko Kastelnik
Jak dezynfekować po parwowirozie?
Skuteczne metodą dezynfekcji parwowirozy jest oprysk chemiczny przy użyciu preparatu Virkon S. Ten właśnie środek zastosowali właściciele mieszkania stanowiącego dom tymczasowy dla kotów. Preparat ten ma silne właściwości biobójcze, a jego spektrum działania obejmuje wiele wirusów atakujących zwierzęta. Jego roztwór nie ma właściwości drażniących i nie wywołuje alergii. Może być stosowany w obecności zwierząt. Nie niszczy też odkażanych sprzętów i powierzchni. Jest biodegradowalny.
Virkon-S doskonale sprawdza się w dezynfekcji pomieszczeń, gdzie hodowane są zwierzęta. Likwiduje wirusy różnego rodzaju, m.in. pryszczycy czy ptasiej grypy. Można nim odkażać nawet wodę dla zwierząt czy jaja.

Skuteczne metody dezynfekcji parwowirozy – jak i czym?
Właściciele mieszkania we Wrocławiu zadziałali bardzo profesjonalnie stosując Virkon S. Aby jednak pomieszczenia mieszkalne były absolutnie bezpieczne, po stwierdzeniu tak poważnej choroby u zwierzęcia, należy przeprowadzić kompleksową likwidację wirusów.
Dezynfekcja w przypadku domu tymczasowego we Wrocławiu polegała na przeprowadzeniu ozonowania pomieszczeń. Ta metoda odkażania opiera się na bakteriobójczych właściwościach pewnej odmiany tlenu. Ozon, bo o nim mowa, posiada trójatomową budowę, gdzie trzeci atom doskonale absorbuje zanieczyszczenia. Zabija on wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie. Został odkryty w Niemczech, w latach czterdziestych XIX wieku.
Kastelnik – Usługi dezynfekcji w całej Polsce – całodobowy kontakt 24/7
Na początku odkrycie nie wzbudziło sensacji w świecie naukowym. Po dokładnych badaniach, które ujawniły właściwości biobójcze ozonu, sytuacja się zmieniła. Zaczęto go stosować w szeroko pojętym odkażaniu, a usuwanie wirusów ozonem stawało się coraz powszechniejsze
Dezynfekcja mieszkania po chorym kocie – porady Kastelnik
Dzisiaj ta metoda dezynfekcji jest w ofercie wielu firm likwidujących zagrożenia biologiczne. Nasi technicy każdą sytuację oceniają indywidualnie. Nie działamy rutynowo, lecz dokładnie analizujemy ryzyko istniejące na miejscu zdarzenia. Często źródłem zakażenia jest organizm człowieka, a jego objawy nie dotyczą układu pokarmowego.
W tym przypadku dezynfekcja ozonem mieszkania po chory kocie polegała na wykorzystaniu tego gazu w dużym stężeniu. Ozon nie tylko likwiduje wirusy i bakterie, oczyszcza także powietrze z niechcianych woni i zapachów. Po jego użyciu powietrze w pomieszczeniach ma przyjemny zapach. Jest neutralny dla środowiska naturalnego, nie moczy i nie pozostawia żadnych innych śladów na przedmiotach, na które działa.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się parwowirozy?
To straszna choroba zwierząt o wielkim stopniu śmiertelności. Pierwszą rzeczą jest odizolowanie źródła zakażenia. Jak w przypadku innych chorób zakaźnych uchronienie się przed nią umożliwiają szczepienia. Ich terminy i dawki dla różnych gatunków zwierząt domowych określają wytyczne komisji ds. szczepień, działającej w strukturach Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.
Regularnie przyjmowane dawki szczepionki, umożliwią zdrowy chów zwierząt domowych. Leczenie parwowirozy polega często na nawadnianiu organizmu dużą ilością płynów z elektrolitami. Należy też pamiętać o utrzymywaniu czystości i okresowym dezynfekowaniu miejsc, gdzie przebywają nasi pupile. Wszystko to może uchronić nas przed bólem związanym a chorobą ukochanego zwierzaka.

Co zabija parwowirozę?
Czy jak to czytasz, to martwisz się rozprzestrzenianiem parwowirozy w mieszkaniu i chcesz wiedzieć, jak chronić siebie i swoje zwierzęta domowe przed zakażeniem? Słyszałeś, że może to być niebezpieczny wirus, ale nie wiesz, co go zabija ani jak zapobiec jego rozprzestrzenianiu. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz, co robić.
Wierzymy, że teraz jesteś w stanie zapewnić swojej rodzinie bezpieczeństwo, a przebieg choroby psa lub kota nie musi od razu oznaczać skażenia całego pomieszczenia. Na koniec, śmiało, można powiedzieć, iż warto zastosować oprysk chemiczny z preparatem Virkon-S, który łączy się z zabiegiem ozonowania.
U dorosłego psa podawane są tuż po wykryciu leki przeciwwymiotne i elektrolity. To może zapobiec groźnym powikłaniem i przewlekłą biegunką. Okazuje się, że osoby kochające zwierzęta, często dbają bardziej o zwierzaki, niż o własne zdrowie, co czasami może być zgubne.