Data: 08.03.2022
Miejsce: Kraków
Czas trwania: 3 dni
Rodzaj usługi: sprzątanie po pożarach
Zleceniodawca: zarządca nieruchomości
Usuwanie szkody po pożarze na parkingu w Krakowie
Kilka dni temu dostaliśmy zlecenie na czyszczenie po pożarze w Krakowie. Zapaliła się tam instalacja elektryczna w parkingu podziemnym budynku wielorodzinnego. Zwarcie spowodowała woda, która wyciekała z ze źle uszczelnionej rury w jednym z mieszkań na parterze. Było to o tyle dziwne, że budynek był oddany do użytku kilka miesięcy wcześniej i takie awarie raczej nie powinny mieć miejsca.
Na szczęście podczas fatalnego zdarzenia większość, zwykle parkujących tam, pojazdów była poza obiektem. Gdy ogień został ugaszony a wraki zabrane celem ocenienia szkód przez ubezpieczycieli, mogliśmy przystąpić do usuwania szkód po pożarze. Pole naszego działania stanowiło 1600 metrów kwadratowych. Czyszczenie budynku po takim pożarze wymaga solidnego planu działania i dobrania odpowiedniej metody. W Małopolsce niezwykle popularne jest mycie ścian suchym lodem w celu eliminacji sadzy i trujących toksyn.
Czyszczenie ścian i sufitów po pożarze w Krakowie, woj. małopolskie
Skutkiem zdarzenia był okopcony sufit i większa część ścian pomieszczenia. Ogień pokrył nie tylko gładkie powierzchnie. Nie oszczędził także legarów i umieszczonych pod nimi instalacji. Spadająca sadza całkowicie oblepiła posadzkę parkingu. Była ona nie tylko czarna, ale i tłusta. Polerowany beton, z którego była zbudowana podłoga, teraz przedstawiał opłakany widok.
Od czego zacząć sprzątanie po pożarze?
Naszą pracę rozpoczęliśmy od czyszczenia sufitu po pożarze. Użyliśmy do tego środków chemicznych o wysokiej skuteczności działania. Pozwalają one nie tylko pozbyć się sadzy i substancji smolistych, ale również dezynfekują spaloną powierzchnię. Wraz z osadami neutralizowana jest także woń spalenizny, gdyż przestaje istnieć źródło przykrego zapachu.
W garażu w Krakowie wyczyściliśmy zarówno gładkie powierzchnie sufitu, jak i też podpierające go legary i znajdujące się tam instalacje. Gdy sufit był już czysty, mogliśmy przystąpić do czyszczenia ścian po pożarze w budynku w Krakowie. Nasi technicy posługiwali się tą samą techniką co przy myciu sklepienia garażu. Dzięki specjalistycznym środkom czyszczącym efekty były zadowalające.
Usuwanie sadzy po pożarze budynku
Wielkim wyzwaniem była dla naszej ekipy podłoga. Mimo iż beton był polerowany, to jednak znajdowało się w nim wiele porów i drobniutkich szczelin. Teraz znajdowało się na niej mnóstwo sadzy, a także pozostałości po czyszczeniu ścian i sufitu po pożarze w budynku. Mycie podłogi ręcznie nie wchodziło w grę. Trzeba było zastosować profesjonalny sprzęt czyszczący. Użyliśmy więc szorowarek orbitalnych, ze specjalistycznym preparatem dekontaminującym.
Szorowarki to bardzo skuteczne urządzenia czyszczące, które świetnie sprawdzają się w czyszczeniu podłóg po pożarze. Ruch orbitalny stwarza wibracje, które powodują bardzo dokładne czyszczenie i wygładzanie powierzchni. Kontakt tarczy z podłożem odbywa się z prędkością do 1500 obrotów na minutę, tworząc okrąg o średnicy 1 cm. Dzięki temu już po pierwszym przejechaniu otrzymuje się widoczny efekt.
Te zalety powodują, że czas czyszczenia może skrócić się nawet 10 razy w porównaniu do tradycyjnych metod. Wysoką jakość pracy zapewnia oscylująca głowica, która powoduje, że urządzenie „zwinnie” dociera do wszystkich nierówności czyszczonej powierzchni. Po myciu zadymionej posadzki wykonanym przez szorowarki nasi technicy usunęli nadmiar wody przy użyciu specjalnych odkurzaczy. I tak zakończyliśmy pierwszy etap naszej pracy, tj. dekontaminację wstępną.
Usuwanie zapachu spalenizny za pomocą ozonowania pomieszczeń
W następnej kolejności nasi technicy przystąpili do ozonowania pomieszczenia garażu po pożarze. Należy pamiętać, że podczas pożaru wydzielają się związki bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. I tak w pierwszej fazie pożaru, gdy temperatura osiąga 180 stopni, pojawiają się dwutlenki: węgla, siarki i azotu.
Gdy ogień przygasa i brakuje tlenu, emitowany jest tlenek węgla i nie w pełni utlenione związki organiczne. Są to: metan, aceton, alkohol metylowy, a także aldehyd octowy i formaldehyd. Uzupełnieniem jest sadza i substancje smoliste. Ozonowanie po pożarze pozwala pozbyć się tych wszystkich szkodliwych związków chemicznych.
Czym jest ozon i jakie są jego właściwości?
Historia ozonu sięga połowy XIX stulenia, kiedy to niemiecki badacz odkrył gaz, któremu nadał nazwę ozon. Jest on odmianą tlenu, o trójatomowej budowie. Trzeci atom tego gazu posiada zdolność absorpcji zanieczyszczeń. Łączy się z nimi i unicestwia poprzez utlenienie, samemu przy tym ulegając zniszczeniu.
Te cechy ozonu doskonale sprawdzają się przy odkażaniu pomieszczeń. Wszelkie toksyny, wirusy i bakterie ulegają zniszczeniu. Ozon likwiduje także przykre zapachy. Doskonale więc nadaję się do walki z odorem spalenizny. Po gruntownym wywietrzeniu pomieszczeń, w którego czasie utlenią się resztki ozonu, pomieszczenia stają się bezpieczne i mogą być znowu używane.
Aby wzmocnić efekt ozonowania, przeprowadziliśmy oprysk preparatem neutralizującym zapach. I to działanie sfinalizowało etap tzw. dekontaminacji zasadniczej. Na tym zakończyliśmy usuwanie szkód po pożarze budynku wielorodzinnego. Skutki pożarów to ogromne wyzwanie nawet dla profesjonalnej firmy sprzątającej. Nasi technicy poradzili sobie świetnie! Mają prawo do pełnej satysfakcji z wykonanego zadania.