Kiedy ktoś z naszych bliskich umiera w domu, oprócz tego, że musimy zmierzyć się z bólem a często i zaskoczeniem tym faktem, pojawia się konieczność dopełnienia czynności urzędowych, koniecznych w tej dramatycznej sytuacji. Dobrze, jeśli w pobliżu są osoby, które mogą nam pomóc i udzielić wsparcia.
Często jest jednak tak, że nie ma nikogo, kto stanowiłby oparcie w zmierzeniu się z tymi tragicznymi okolicznościami. W takich chwilach nasza firma staje się nie tylko dostawcą usług, ale również wsparciem, które może częściowo odciążyć Państwa w obowiązkach i emocjonalnym ciężarze, jaki niesie ze sobą pożegnanie z bliską osobą.
Co należy do obowiązku lekarza stwierdzającego zgon?
Niestety od wypełnienia obowiązków wynikających z sytuacji, w której tak naprawdę, nigdy nie chcielibyśmy się znaleźć, nikt nas nie zwolni, a kartę zgonu wystawioną przez lekarza należy przedstawić w urzędzie, by otrzymać akt zgonu. Jest to czynność administracyjna opisana w art. 92-95 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Karty zgonu nie odkładamy wiec do szuflady.
Zgon w domu i nie wiesz, co robić? Po pierwsze nie panikuj. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić po znalezieniu ciała w domu, jest wezwanie lekarza, który stwierdzi zgon. Może to być lekarz rodzinny, chociaż praktyka wskazuje na to, że częściej wzywane jest pogotowie ratunkowe.
To rozwiązanie jest jedynym, w przypadku, gdy okaże się, że lekarz rodzinny mieszka w odległości przekraczającej 4 km od miejsca zdarzenia, a także, gdy jego zajęcia zawodowe uniemożliwiają mu przybycie w ciągu 12 godzin. Pamiętaj:
- Nie dotykaj ciała osoby zmarłej;
- Nie otwieraj okien i nie wietrz, martwe ciało może zwabić owady.
Kto wystawia kartę zgonu?
Zadaniem lekarza stwierdzającego zgon, jest wydanie karty zgonu. Nie jest to trudne, jeśli nie istnieją wątpliwości co do okoliczności śmierci. Jeśli natomiast pojawia się podejrzenie, że zgon mógł być skutkiem działań osób trzecich, należy bezwzględnie wezwać policję. W sytuacji, gdy nie zrobi tego osoba, która znalazła zwłoki, z pewnością zrobią to służby medyczne.
Kiedy można zorganizować pochówek?
Przybyła na miejsce policja i prokurator ocenią, czy w śmierć były zaangażowane osoby trzecie. Jeśli tak, ciało zostanie zabrane do zakładu medycyny sądowej, a pochówek będzie mógł się odbyć dopiero po zwolnieniu ciała. W innym przypadku karta zgonu wystawiona bez zwłoki umożliwi szybkie podjęcie dalszych działań urzędowych. Kiedy stwierdzenie zgonu następuje w szpitalu, to dokumentację prowadzi personel medyczny.
Warto pamiętać, że rodzina ma obowiązek dostarczyć kartę zgonu do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zamieszkania w terminie do 7 dni. Chociaż ciężko pamiętać o takich sprawach w obliczu zgonu członka rodziny, warto sprawdzić, czy wszystkie informacje w karcie zgonu bliskiej osoby są poprawne.
Z kartą zgonu idź do urzędu stanu cywilnego właściwego do miejsca zamieszkania
Stwierdzenie zgonu przez lekarza po zbadaniu ciała denata jest ważnym dokumentem. Dzięki niej można rozpocząć proces rejestracji zgonu. W tym celu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego.
Jak przygotować ciało do pogrzebu?
Następnym działaniem jest nawiązanie kontaktu z firmą pogrzebową, która zabierze zwłoki i weźmie na siebie obowiązek przygotowania pochówku. Nie ma unormowań prawnych, które nakazywały powierzenie tego zadania określonym zakładom. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, czy zakład pogrzebowy ma w ofercie różne sposoby pochówku.
Czy np. będziemy mogli skremować członka rodziny, a także jaka jest cena zawiezienia zwłok czy prochów w różne rojony kraju, gdyby pogrzeb miał się odbyć daleko od miejsca zgonu? Wszystko to ma wpływ na organizację ostatniego pożegnania, a także na jego koszt. Niestety takie uroczystości wiążą się z dużymi wydatkami.
Komu należy się zasiłek pogrzebowy?
Pewną pomocą są tu zasiłki pogrzebowe, które należą się osobom ubezpieczonym.
Niektórzy organizatorzy pochówków, po otrzymaniu stosownego upoważnienia od osób uprawnionych, sami załatwiają te środki w ZUS, a następnie rozliczają je w całościowej opłacie za usługi pogrzebowe. To duże ułatwienie dla osób będących w żałobie. Chodzenie po urzędach to ostatnia rzecz, którą jest zainteresowana osoba w żałobie.
Jakie formalności załatwia się w Urzędzie Stanu Cywilnego związane ze śmiercią?
Do urzędu stanu cywilnego udaje się rodzina denata zgłosić zgon w celu wydania aktu zgonu. Warto pamiętać, że do aktu stanu cywilnego należy dołączyć kartę zgonu wystawioną przez odpowiedzialne za to osoby.
Zakład pogrzebowy musi otrzymać akt zgonu, który stanowi podstawę do rozpoczęcia przygotowań do pochówku. Dokument taki otrzymamy w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca, gdzie nastąpiła śmierć bliskiej nam osoby.
Należy pamiętać, że zgłoszenie w USC winno mieć miejsce w ciągu 3 dni od momentu wystawienia karty zgonu. Gdy do śmierci doszło na skutek choroby zakaźnej, okres ten skraca się do 24 godzin.
Formalności są załatwiane od ręki, na podstawie karty zgonu wystawionej przez lekarza rodzinnego. Warto tu pomyśleć o innych członkach rodziny i poprosić o wydanie dodatkowych odpisów ( koszt jednego to aktualnie 22 PLN). Dokument ten jest bowiem niezbędny do uzyskania świadczeń z polis ubezpieczeniowych bliskiej osoby.
Jak wysprzątać mieszkania po osobie zmarłej?
Załatwianie niezbędnych formalności pogrzebowych nie powinno opóźnić naszych działań związanych z posprzątaniem pomieszczenia po zgonie, gdzie znalezione zostało ciało bliskiej osoby. Jest to obowiązkowe, w przypadku ,gdy od zgonu do momentu znalezienia ciała minęło więcej niż 12 godzin, a także, gdy przyczyną śmierci była choroba zakaźna bądź działanie osób trzecich.
Czyszczenie miejsca zgonu najlepiej jest powierzyć profesjonalnej firmie sprzątającej. Pamiętać bowiem należy, że w ciele ludzkim, już od momentu zgonu, rozpoczynają się procesy gnilne. W ich efekcie wydzielają się zabójcze toksyny. Im dłużej zwłoki znajdują w pomieszczeniu, tym ich stężenie jest wyższe. Patogeny wytwarzane przez martwe ciało są bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.
Czytaj również: sprzątanie po zabójstwie
Trujące związki chemiczne są także źródłem przejmującego smrodu, zwanego trupim jadem. Wdychanie takiego odoru dewastuje nasze drogi oddechowe. Może także zaszkodzić układowi krwionośnemu. Aby skutecznie oczyścić miejsce, gdzie nastąpił zgon, należy przeprowadzić kompleksową dezynfekcję.
Firma sprzątająca po zgonach dobierze odpowiednią metodę i fachowo przeprowadzi odkażanie. Da ono pewność, że pomieszczenia są bezpieczne i można z nich w przyszłości korzystać. Przed rozpoczęciem prac na miejscu zgonu wykonywana jest wizja lokalna, by ustalić, jakie metody dezynfekcji zastosować i które przedmioty poddać utylizacji termicznej.
Od czego zaczyna się sprzątanie mieszkania po zwłokach?
- Wizja lokalna;
- Wstępna dezynfekcja mieszkania i usunięcie niebezpiecznych patogenów;
- Przygotowanie mebli do transportu.
Czy w mieszkaniu zmarłej osoby należy przeprowadzić dezynfekcję?
Mieszkanie, w którym zmarła osoba, należy dokładnie wysprzątać, a skażone krwią przedmioty oddać do utylizacji. Niezbędnym etapem jest wstępna dezynfekcja mieszkania środkiem biobójczym za pomocą urządzenia do zamgławiania lub ozonatora powietrza.
Ozonowanie po zgonie to usługa realizowane w 9 na 10 mieszkań. Zazwyczaj o metodzie odkażania decyduje technik, który będzie realizował tego typu usługi, ale po rozlaniu się płynów ustrojowych na podłogę warto wykonać dezynfekcję wszystkich pomieszczeń.
Najczęściej firmy sprzątające po zgonach decydują się na odkażanie pomieszczeń za pomocą ozonu w wysokim stężeniu lub zastosowania suchej mgły. W najbardziej wymagających sytuacjach obie metody są stosowane jednocześnie, a nawet uzupełniane zastosowaniem silnych środków chemicznych, które mają zagwarantować dokładne odkażenie miejsca zgonu.
Etapy dezynfekcji miejsc śmierci obejmują:
- Wyniesienie skażonych krwią przedmiotów;
- Opróżnienie lokalu ze starych mebli;
- Usunięcie nieprzyjemnego zapachu;
- Przeprowadzenie zamgławiania wszystkich pomieszczeń suchą mgłą;
- Transport odpadów niebezpiecznych do spalarni termicznej;
- Wystawienie certyfikatu dekontaminacji.
Dobrze zorganizowany pogrzeb to zwieńczenie naszych starań o godne pożegnanie osób nam bliskich. Nie spowoduje on, że ból będzie mniejszy. Sprawność naszego działania pozwoli jednak uniknąć przykrych niespodzianek i niechcianych zdarzeń. Dlatego dobrze jest działać planowo, jakkolwiek to zabrzmi w tych tragicznych okolicznościach. Żałobę i tak musimy przeżyć. Psychologowie twierdzą, że to najlepszy sposób na poradzenie sobie z bólem.